"-ari" meaning in All languages combined

See -ari on Wiktionary

Suffix [Basque]

Forms: -lari [alternative], -kari [alternative]
Etymology: Etymology tree Proto-Indo-European *-eh₂ Proto-Indo-European *-os? Proto-Indo-European *-o- Proto-Indo-European *-so- Proto-Indo-European *-eh₂so- Proto-Indo-European *-yós Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós Proto-Italic *-āsijos Proto-Italic *-āsios Latin -āriusnom. Latin -āriumbor. Basque -ari Borrowed from Latin -ārium. Etymology templates: {{ety|eu|:bor|la:-ārium<ref:<span class="cited-source">Mitxelena, Koldo L. (<span class="None" lang="und">1985), <cite>Fonética histórica vasca</cite> [<cite>Basque Historical Phonetics</cite>] (in Spanish), 3rd edition, San Sebastián: Diputación Foral de Guipuzkoa, <small>→ISBN</small>, page 135</span></span> !!! <span class="cited-source">R. L. Trask (<span class="None" lang="und">2008), “-ari”, in Max W. Wheeler, editor, <cite>Etymological Dictionary of Basque</cite>, University of Sussex, page 68</span></span>>|id=occupation|text=+|tree=1}} Etymology tree Proto-Indo-European *-eh₂ Proto-Indo-European *-os? Proto-Indo-European *-o- Proto-Indo-European *-so- Proto-Indo-European *-eh₂so- Proto-Indo-European *-yós Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós Proto-Italic *-āsijos Proto-Italic *-āsios Latin -āriusnom. Latin -āriumbor. Basque -ari [Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from", "terms" : [ { "children" : [ { "keyword_abbrev" : "nom.", "keyword_label" : "Neuter nominalization of", "terms" : [ { "id" : "adjective", "children" : [ { "terms" : [ { "id" : "adjective", "children" : [ { "terms" : [ { "alt" : "*-āsijos", "lang_name" : "Proto-Italic", "status" : "inline", "children" : [ { "terms" : [ { "alt" : "*-eh₂s(i)yós", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "status" : "inline", "children" : [ { "terms" : [ { "alt" : "*-eh₂so-", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "status" : "inline", "children" : [ { "terms" : [ { "children" : [ ], "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*-eh₂", "status" : "ambiguous", "lang" : "ine-pro" }, { "alt" : "*-so-", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "status" : "inline", "children" : [ { "terms" : [ { "is_uncertain" : true, "id" : "athematic", "children" : [ ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*-os", "lang" : "ine-pro" }, { "alt" : "*-o-", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "status" : "ok", "children" : [ ], "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "From", "is_group" : true, "keyword" : "affix" } ], "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "From", "is_group" : true, "keyword" : "affix" } ], "lang" : "ine-pro" }, { "id" : "suffix", "children" : [ ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*-yós", "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "From", "is_group" : true, "keyword" : "affix" } ], "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "lang" : "itc-pro" } ], "keyword_label" : "From", "keyword" : "from" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-Italic", "term" : "*-āsios", "lang" : "itc-pro" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Latin", "term" : "-ārius", "lang" : "la" } ], "keyword" : "nominalization" } ], "lang_name" : "Latin", "term" : "-ārium", "status" : "ok", "lang" : "la" } ], "keyword" : "bor" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Basque", "term" : "-ari", "lang" : "eu" }" data-id="occupation" data-lang="eu" data-title="-ari" id="Basque:_occupation"> Borrowed from Latin -ārium., {{ety|eu|:bor|['la:-ārium<ref:', <TEMPLATE(['R:eu:FHV'], ['page=135']){} >, ' !!! ', <TEMPLATE(['R:eu:EDB'], ['68']){} >, '>']|id=occupation|text=+|tree=1}} Etymology tree Proto-Indo-European *-eh₂ Proto-Indo-European *-os? Proto-Indo-European *-o- Proto-Indo-European *-so- Proto-Indo-European *-eh₂so- Proto-Indo-European *-yós Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós Proto-Italic *-āsijos Proto-Italic *-āsios Latin -āriusnom. Latin -āriumbor. Basque -ari Borrowed from Latin -ārium. Head templates: {{head|eu|suffix}} -ari
  1. Used to create names of occupations from nouns. Tags: morpheme
    Sense id: en--ari-eu-suffix-JIITV5bh Categories (other): Basque entries referencing missing etymons, Basque entries with etymology texts, Basque entries with etymology trees, Basque entries with incorrect language header Disambiguation of Basque entries referencing missing etymons: 34 19 33 14 Disambiguation of Basque entries with etymology texts: 31 21 28 20 Disambiguation of Basque entries with etymology trees: 60 40 Disambiguation of Basque entries with incorrect language header: 31 14 33 22
  2. Used to form adverbs and nouns from nouns of time; every, each Tags: morpheme
    Sense id: en--ari-eu-suffix-wb8SXJXk Categories (other): Basque entries referencing missing etymons, Basque entries with etymology texts, Basque entries with incorrect language header Disambiguation of Basque entries referencing missing etymons: 34 19 33 14 Disambiguation of Basque entries with etymology texts: 31 21 28 20 Disambiguation of Basque entries with incorrect language header: 31 14 33 22
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Basque]

Forms: -kari [alternative]
Etymology templates: {{ety|eu|id=meal suffix}}, {{ety|eu|id=meal suffix}} Head templates: {{head|eu|suffix}} -ari
  1. Used in names of meals. Tags: morpheme
    Sense id: en--ari-eu-suffix-7OZ9JnUc Categories (other): Basque entries referencing missing etymons, Basque entries with etymology texts, Basque entries with etymon, Basque entries with incorrect language header Disambiguation of Basque entries referencing missing etymons: 34 19 33 14 Disambiguation of Basque entries with etymology texts: 31 21 28 20 Disambiguation of Basque entries with etymon: 35 13 44 7 Disambiguation of Basque entries with incorrect language header: 31 14 33 22
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Basque]

Etymology: From -a (definite article) + -(r)i (dative suffix). Etymology templates: {{ety|eu|:af|-a<pos:definite article>|-i<alt:-(r)i><pos:dative suffix>|id=dative suffix|text=+|tree=1}} From -a (definite article) + -(r)i (dative suffix)., {{ety|eu|:af|-a<pos:definite article>|-i<alt:-(r)i><pos:dative suffix>|id=dative suffix|text=+|tree=1}} From -a (definite article) + -(r)i (dative suffix). Head templates: {{head|eu|suffix|cat2=inflectional suffixes}} -ari Forms: no-table-tags [table-tags], -∅ [absolutive, indefinite], -a [absolutive, indefinite, singular], -ak [absolutive, indefinite, plural], -ok [absolutive, plural, proximal], -(e)k [ergative, indefinite], -ak [ergative, indefinite, singular], -ek [ergative, indefinite, plural], -ok [ergative, plural, proximal], -(r)i [dative, indefinite], -ari [dative, indefinite, singular], -ei [dative, indefinite, plural], -oi [dative, plural, proximal], -(r)en [genitive, indefinite], -aren [genitive, indefinite, singular], -en [genitive, indefinite, plural], -on [genitive, plural, proximal], -(r)ekin [comitative, indefinite], -arekin [comitative, indefinite, singular], -ekin [comitative, indefinite, plural], -okin [comitative, plural, proximal], -(r)engatik [causative, indefinite], -arengatik [causative, indefinite, singular], -engatik [causative, indefinite, plural], -ongatik [causative, plural, proximal], -(r)entzat [benefactive, indefinite], -arentzat [benefactive, indefinite, singular], -entzat [benefactive, indefinite, plural], -ontzat [benefactive, plural, proximal], -(e)z [indefinite, instrumental], -az [indefinite, instrumental, singular], -ez [indefinite, instrumental, plural], -oz [instrumental, plural, proximal], -(r)engan [error-unrecognized-form, indefinite, inessive], -arengan [error-unrecognized-form, indefinite, inessive, singular], -engan [error-unrecognized-form, indefinite, inessive, plural], -ongan [error-unrecognized-form, inessive, plural, proximal], -(e)tan [error-unrecognized-form, indefinite, inessive], -an [error-unrecognized-form, indefinite, inessive, singular], -etan [error-unrecognized-form, indefinite, inessive, plural], -otan [error-unrecognized-form, inessive, plural, proximal], - [error-unrecognized-form, indefinite, locative], - [error-unrecognized-form, indefinite, locative, singular], - [error-unrecognized-form, indefinite, locative, plural], - [error-unrecognized-form, locative, plural, proximal], -(e)tako [error-unrecognized-form, indefinite, locative], -(e)ko [error-unrecognized-form, indefinite, locative, singular], -etako [error-unrecognized-form, indefinite, locative, plural], -otako [error-unrecognized-form, locative, plural, proximal], -(r)engana [allative, error-unrecognized-form, indefinite], -arengana [allative, error-unrecognized-form, indefinite, singular], -engana [allative, error-unrecognized-form, indefinite, plural], -ongana [allative, error-unrecognized-form, plural, proximal], -(e)tara [allative, error-unrecognized-form, indefinite], -(e)ra [allative, error-unrecognized-form, indefinite, singular], -etara [allative, error-unrecognized-form, indefinite, plural], -otara [allative, error-unrecognized-form, plural, proximal], -(r)enganaino [error-unrecognized-form, indefinite, terminative], -arenganaino [error-unrecognized-form, indefinite, singular, terminative], -enganaino [error-unrecognized-form, indefinite, plural, terminative], -onganaino [error-unrecognized-form, plural, proximal, terminative], -(e)taraino [error-unrecognized-form, indefinite, terminative], -(e)raino [error-unrecognized-form, indefinite, singular, terminative], -etaraino [error-unrecognized-form, indefinite, plural, terminative], -otaraino [error-unrecognized-form, plural, proximal, terminative], -(r)enganantz [directive, error-unrecognized-form, indefinite], -arenganantz [directive, error-unrecognized-form, indefinite, singular], -enganantz [directive, error-unrecognized-form, indefinite, plural], -onganantz [directive, error-unrecognized-form, plural, proximal], -(e)tarantz [directive, error-unrecognized-form, indefinite], -(e)rantz [directive, error-unrecognized-form, indefinite, singular], -etarantz [directive, error-unrecognized-form, indefinite, plural], -otarantz [directive, error-unrecognized-form, plural, proximal], -(r)enganako [destinative, error-unrecognized-form, indefinite], -arenganako [destinative, error-unrecognized-form, indefinite, singular], -enganako [destinative, error-unrecognized-form, indefinite, plural], -onganako [destinative, error-unrecognized-form, plural, proximal], -(e)tarako [destinative, error-unrecognized-form, indefinite], -(e)rako [destinative, error-unrecognized-form, indefinite, singular], -etarako [destinative, error-unrecognized-form, indefinite, plural], -otarako [destinative, error-unrecognized-form, plural, proximal], -(r)engandik [ablative, error-unrecognized-form, indefinite], -arengandik [ablative, error-unrecognized-form, indefinite, singular], -engandik [ablative, error-unrecognized-form, indefinite, plural], -ongandik [ablative, error-unrecognized-form, plural, proximal], -(e)tatik [ablative, error-unrecognized-form, indefinite], -(e)tik [ablative, error-unrecognized-form, indefinite, singular], -etik [ablative, error-unrecognized-form, indefinite, plural], -otik [ablative, error-unrecognized-form, plural, proximal], -(r)ik [indefinite, partitive], - [indefinite, partitive, singular], - [indefinite, partitive, plural], - [partitive, plural, proximal], -tzat [indefinite, prolative], - [indefinite, prolative, singular], - [indefinite, plural, prolative], - [plural, prolative, proximal]
  1. Dative singular suffix. Tags: morpheme
    Sense id: en--ari-eu-suffix-A07mWwZl Categories (other): Basque entries referencing missing etymons, Basque entries with etymology texts, Basque entries with incorrect language header, Basque terms suffixed with -a, Basque terms suffixed with -i Disambiguation of Basque entries referencing missing etymons: 34 19 33 14 Disambiguation of Basque entries with etymology texts: 31 21 28 20 Disambiguation of Basque entries with incorrect language header: 31 14 33 22 Disambiguation of Basque terms suffixed with -a: 28 21 13 37 Disambiguation of Basque terms suffixed with -i: 28 21 13 37
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Catalan]

Forms: -ària [feminine], -aris [masculine, plural], -àries [feminine, plural]
Etymology: Learned borrowing from Latin -ārius. Doublet of -er. Etymology templates: {{ety|ca|:lbor|la:-ārius}} [Appendix:Glossary#learned_borrowing|Learned borrowing]] from", "terms" : [ { "children" : [ ], "lang_name" : "Latin", "term" : "-ārius", "status" : "ambiguous", "lang" : "la" } ], "keyword" : "lbor" } ], "lang_name" : "Catalan", "term" : "-ari", "status" : "ok", "lang" : "ca" }" data-lang="ca" data-title="-ari">, {{lbor|ca|la|-ārius}} Learned borrowing from Latin -ārius, {{doublet|ca|-er}} Doublet of -er, {{ety|ca|:lbor|la:-ārius}} Head templates: {{ca-adj}} -ari (adjective-forming suffix, feminine -ària, masculine plural -aris, feminine plural -àries)
  1. forms adjectives, from nouns, meaning “of or related to the suffixed nouns” Tags: morpheme

Suffix [Faroese]

Etymology: From the Old Norse -ari (“suffix used to create agent nouns from verbs”), from Middle Low German [Term?], from Latin -ārius. Etymology templates: {{inh|fo|non|-ari||suffix used to create agent nouns from verbs}} Old Norse -ari (“suffix used to create agent nouns from verbs”), {{der|fo|gml}} Middle Low German [Term?], {{der|fo|la|-ārius}} Latin -ārius Head templates: {{head|fo|noun|genitive singular|-ara|||||plural|-arar|||||cat2=|cat3=|g=m|head=}} -ari m (genitive singular -ara, plural -arar), {{fo-noun|m|-ara|-arar}} -ari m (genitive singular -ara, plural -arar) Inflection templates: {{fo-decl-noun-m1|-ar}} Forms: -ara [genitive, singular], -arar [plural], no-table-tags [table-tags], -ari [indefinite, nominative, singular], -arin [definite, nominative, singular], -arar [indefinite, nominative, plural], -ararnir [definite, nominative, plural], -ara [accusative, indefinite, singular], -aran [accusative, definite, singular], -arar [accusative, indefinite, plural], -ararnar [accusative, definite, plural], -ara [dative, indefinite, singular], -aranum [dative, definite, singular], -arum [dative, indefinite, plural], -arunum [dative, definite, plural], -ara [genitive, indefinite, singular], -arans [definite, genitive, singular], -ara [genitive, indefinite, plural], -aranna [definite, genitive, plural]
  1. -er, -or; (a masculine suffix used to form agent nouns from verb and noun stems) Tags: masculine, morpheme Derived forms: átari, flekjari, klokkari, skrivar

Suffix [Finnish]

Etymology: Mostly borrowed from Old Norse -ari (“suffix used to create agent nouns from verbs”) (itself mostly from Latin -ārius) through its use in many loanwords. Partially from and reinforced by -ri. Etymology templates: {{bor|fi|non|-ari||suffix used to create agent nouns from verbs}} Old Norse -ari (“suffix used to create agent nouns from verbs”), {{der|fi|la|-ārius}} Latin -ārius Head templates: {{fi-affix-linguistic-notation|{{{stem}}}}} {{{stem}}}, {{fi-affix-linguistic-notation|{{{stem2}}}}} {{{stem2}}}, {{fi-affix-linguistic-notation|äri}} Ari, {{head|fi|suffixes|front vowel harmony variant|-äri||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-|linguistic notation|-Ari||{{{comp}}}||{{{sup}}}|cat2=|f2nolink=1|f3nolink=1|f4nolink=1|f5nolink=1|f6nolink=1|f7nolink=1|f8nolink=1|head=}} -ari (front vowel harmony variant -äri, linguistic notation -Ari), {{fi-suffix|noun|var=äri}} -ari (front vowel harmony variant -äri, linguistic notation -Ari) Inflection templates: {{fi-decl-paperi|-ar|a}} Forms: -äri [front-vowel], no-table-tags [table-tags], -ari [nominative, singular], -arit [nominative, plural], -ari [accusative, nominative, singular], -arit [accusative, nominative, plural], -arin [accusative, genitive, singular], -arit [accusative, genitive, plural], -arin [genitive, singular], -arien [genitive, plural], -areiden [genitive, plural], -areitten [genitive, plural], -aria [partitive, singular], -areita [partitive, plural], -areja [partitive, plural], -arissa [inessive, singular], -areissa [inessive, plural], -arista [elative, singular], -areista [elative, plural], -ariin [illative, singular], -areihin [illative, plural], -arilla [adessive, singular], -areilla [adessive, plural], -arilta [ablative, singular], -areilta [ablative, plural], -arille [allative, singular], -areille [allative, plural], -arina [essive, singular], -areina [essive, plural], -ariksi [singular, translative], -areiksi [plural, translative], -aritta [abessive, singular], -areitta [abessive, plural], - [instructive, singular], -arein [instructive, plural], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], -arini [first-person, nominative, singular, singular-possessive], -arini [accusative, first-person, nominative, singular, singular-possessive], -arini [accusative, first-person, genitive, singular, singular-possessive], -arini [first-person, genitive, singular, singular-possessive], -arieni [first-person, genitive, singular, singular-possessive], -areideni [first-person, genitive, singular, singular-possessive], -areitteni [first-person, genitive, singular, singular-possessive], -ariani [first-person, partitive, singular, singular-possessive], -areitani [first-person, partitive, singular, singular-possessive], -arejani [first-person, partitive, singular, singular-possessive], -arissani [first-person, inessive, singular, singular-possessive], -areissani [first-person, inessive, singular, singular-possessive], -aristani [elative, first-person, singular, singular-possessive], -areistani [elative, first-person, singular, singular-possessive], -ariini [first-person, illative, singular, singular-possessive], -areihini [first-person, illative, singular, singular-possessive], -arillani [adessive, first-person, singular, singular-possessive], -areillani [adessive, first-person, singular, singular-possessive], -ariltani [ablative, first-person, singular, singular-possessive], -areiltani [ablative, first-person, singular, singular-possessive], -arilleni [allative, first-person, singular, singular-possessive], -areilleni [allative, first-person, singular, singular-possessive], -arinani [essive, first-person, singular, singular-possessive], -areinani [essive, first-person, singular, singular-possessive], -arikseni [first-person, singular, singular-possessive, translative], -areikseni [first-person, singular, singular-possessive, translative], -arittani [abessive, first-person, singular, singular-possessive], -areittani [abessive, first-person, singular, singular-possessive], - [first-person, instructive, singular, singular-possessive], - [comitative, first-person, singular, singular-possessive], -areineni [comitative, first-person, singular, singular-possessive], no-table-tags [table-tags], -arisi [nominative, second-person, singular, singular-possessive], -arisi [accusative, nominative, second-person, singular, singular-possessive], -arisi [accusative, genitive, second-person, singular, singular-possessive], -arisi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], -ariesi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], -areidesi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], -areittesi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], -ariasi [partitive, second-person, singular, singular-possessive], -areitasi [partitive, second-person, singular, singular-possessive], -arejasi [partitive, second-person, singular, singular-possessive], -arissasi [inessive, second-person, singular, singular-possessive], -areissasi [inessive, second-person, singular, singular-possessive], -aristasi [elative, second-person, singular, singular-possessive], -areistasi [elative, second-person, singular, singular-possessive], -ariisi [illative, second-person, singular, singular-possessive], -areihisi [illative, second-person, singular, singular-possessive], -arillasi [adessive, second-person, singular, singular-possessive], -areillasi [adessive, second-person, singular, singular-possessive], -ariltasi [ablative, second-person, singular, singular-possessive], -areiltasi [ablative, second-person, singular, singular-possessive], -arillesi [allative, second-person, singular, singular-possessive], -areillesi [allative, second-person, singular, singular-possessive], -arinasi [essive, second-person, singular, singular-possessive], -areinasi [essive, second-person, singular, singular-possessive], -ariksesi [second-person, singular, singular-possessive, translative], -areiksesi [second-person, singular, singular-possessive, translative], -arittasi [abessive, second-person, singular, singular-possessive], -areittasi [abessive, second-person, singular, singular-possessive], - [instructive, second-person, singular, singular-possessive], - [comitative, second-person, singular, singular-possessive], -areinesi [comitative, second-person, singular, singular-possessive], no-table-tags [table-tags], -arimme [first-person, nominative, plural, plural-possessive], -arimme [accusative, first-person, nominative, plural, plural-possessive], -arimme [accusative, first-person, genitive, plural, plural-possessive], -arimme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], -ariemme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], -areidemme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], -areittemme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], -ariamme [first-person, partitive, plural, plural-possessive], -areitamme [first-person, partitive, plural, plural-possessive], -arejamme [first-person, partitive, plural, plural-possessive], -arissamme [first-person, inessive, plural, plural-possessive], -areissamme [first-person, inessive, plural, plural-possessive], -aristamme [elative, first-person, plural, plural-possessive], -areistamme [elative, first-person, plural, plural-possessive], -ariimme [first-person, illative, plural, plural-possessive], -areihimme [first-person, illative, plural, plural-possessive], -arillamme [adessive, first-person, plural, plural-possessive], -areillamme [adessive, first-person, plural, plural-possessive], -ariltamme [ablative, first-person, plural, plural-possessive], -areiltamme [ablative, first-person, plural, plural-possessive], -arillemme [allative, first-person, plural, plural-possessive], -areillemme [allative, first-person, plural, plural-possessive], -arinamme [essive, first-person, plural, plural-possessive], -areinamme [essive, first-person, plural, plural-possessive], -ariksemme [first-person, plural, plural-possessive, translative], -areiksemme [first-person, plural, plural-possessive, translative], -arittamme [abessive, first-person, plural, plural-possessive], -areittamme [abessive, first-person, plural, plural-possessive], - [first-person, instructive, plural, plural-possessive], - [comitative, first-person, plural, plural-possessive], -areinemme [comitative, first-person, plural, plural-possessive], no-table-tags [table-tags], -arinne [nominative, plural, plural-possessive, second-person], -arinne [accusative, nominative, plural, plural-possessive, second-person], -arinne [accusative, genitive, plural, plural-possessive, second-person], -arinne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], -arienne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], -areidenne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], -areittenne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], -arianne [partitive, plural, plural-possessive, second-person], -areitanne [partitive, plural, plural-possessive, second-person], -arejanne [partitive, plural, plural-possessive, second-person], -arissanne [inessive, plural, plural-possessive, second-person], -areissanne [inessive, plural, plural-possessive, second-person], -aristanne [elative, plural, plural-possessive, second-person], -areistanne [elative, plural, plural-possessive, second-person], -ariinne [illative, plural, plural-possessive, second-person], -areihinne [illative, plural, plural-possessive, second-person], -arillanne [adessive, plural, plural-possessive, second-person], -areillanne [adessive, plural, plural-possessive, second-person], -ariltanne [ablative, plural, plural-possessive, second-person], -areiltanne [ablative, plural, plural-possessive, second-person], -arillenne [allative, plural, plural-possessive, second-person], -areillenne [allative, plural, plural-possessive, second-person], -arinanne [essive, plural, plural-possessive, second-person], -areinanne [essive, plural, plural-possessive, second-person], -ariksenne [plural, plural-possessive, second-person, translative], -areiksenne [plural, plural-possessive, second-person, translative], -arittanne [abessive, plural, plural-possessive, second-person], -areittanne [abessive, plural, plural-possessive, second-person], - [instructive, plural, plural-possessive, second-person], - [comitative, plural, plural-possessive, second-person], -areinenne [comitative, plural, plural-possessive, second-person], no-table-tags [table-tags], -arinsa [nominative, possessive, singular, third-person], -arinsa [nominative, plural, possessive, third-person], -arinsa [accusative, nominative, possessive, singular, third-person], -arinsa [accusative, nominative, plural, possessive, third-person], -arinsa [accusative, genitive, possessive, singular, third-person], -arinsa [accusative, genitive, plural, possessive, third-person], -arinsa [genitive, possessive, singular, third-person], -ariensa [genitive, plural, possessive, third-person], -areidensa [genitive, plural, possessive, third-person], -areittensa [genitive, plural, possessive, third-person], -ariaan [partitive, possessive, singular, third-person], -ariansa [partitive, possessive, singular, third-person], -areitaan [partitive, plural, possessive, third-person], -arejaan [partitive, plural, possessive, third-person], -areitansa [partitive, plural, possessive, third-person], -arejansa [partitive, plural, possessive, third-person], -arissaan [inessive, possessive, singular, third-person], -arissansa [inessive, possessive, singular, third-person], -areissaan [inessive, plural, possessive, third-person], -areissansa [inessive, plural, possessive, third-person], -aristaan [elative, possessive, singular, third-person], -aristansa [elative, possessive, singular, third-person], -areistaan [elative, plural, possessive, third-person], -areistansa [elative, plural, possessive, third-person], -ariinsa [illative, possessive, singular, third-person], -areihinsa [illative, plural, possessive, third-person], -arillaan [adessive, possessive, singular, third-person], -arillansa [adessive, possessive, singular, third-person], -areillaan [adessive, plural, possessive, third-person], -areillansa [adessive, plural, possessive, third-person], -ariltaan [ablative, possessive, singular, third-person], -ariltansa [ablative, possessive, singular, third-person], -areiltaan [ablative, plural, possessive, third-person], -areiltansa [ablative, plural, possessive, third-person], -arilleen [allative, possessive, singular, third-person], -arillensa [allative, possessive, singular, third-person], -areilleen [allative, plural, possessive, third-person], -areillensa [allative, plural, possessive, third-person], -arinaan [essive, possessive, singular, third-person], -arinansa [essive, possessive, singular, third-person], -areinaan [essive, plural, possessive, third-person], -areinansa [essive, plural, possessive, third-person], -arikseen [possessive, singular, third-person, translative], -ariksensa [possessive, singular, third-person, translative], -areikseen [plural, possessive, third-person, translative], -areiksensa [plural, possessive, third-person, translative], -arittaan [abessive, possessive, singular, third-person], -arittansa [abessive, possessive, singular, third-person], -areittaan [abessive, plural, possessive, third-person], -areittansa [abessive, plural, possessive, third-person], - [instructive, possessive, singular, third-person], - [instructive, plural, possessive, third-person], - [comitative, possessive, singular, third-person], -areineen [comitative, plural, possessive, third-person], -areinensa [comitative, plural, possessive, third-person], -uri [alternative]
  1. Used to create names of occupations from nouns or verbs. Tags: morpheme
    Sense id: en--ari-fi-suffix-W4UVZclx Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish paperi-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 30 22 32 16 Disambiguation of Finnish paperi-type nominals: 42 15 31 11
  2. (colloquial) General denominal noun suffix. Tags: colloquial, morpheme
    Sense id: en--ari-fi-suffix-ic-KblLq Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 30 22 32 16
  3. (colloquial) Denominal suffix used to clip nouns. Tags: colloquial, morpheme
    Sense id: en--ari-fi-suffix-T5IMj~Nu Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 30 22 32 16
  4. (slang) Used to create terms meaning "supporter of something" Tags: morpheme, slang
    Sense id: en--ari-fi-suffix-hnfpYock Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 30 22 32 16

Suffix [Icelandic]

Etymology: Inherited from Old Norse -ari (suffix used to create agent nouns from verbs). This suffix is not Germanic, ultimately deriving from Latin -ārius through borrowings, and lives on in different guises in the Germanic languages, e.g., in the German -er, used for the same purpose. Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|is|non|-ari|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=suffix used to create agent nouns from verbs|sc=|sort=|tr=|ts=}} Old Norse -ari (suffix used to create agent nouns from verbs), {{inh+|is|non|-ari|pos=suffix used to create agent nouns from verbs}} Inherited from Old Norse -ari (suffix used to create agent nouns from verbs), {{der|is|la|-ārius}} Latin -ārius, {{cog|de|-er}} German -er Head templates: {{is-noun|@@}} -ari m (noun-forming suffix, genitive singular -ara, nominative plural -arar) Inflection templates: {{is-ndecl|m.uUmut}} Forms: -ara [genitive, singular], -arar [nominative, plural], masculine [table-tags], -ari [indefinite, nominative, singular], -arinn [definite, nominative, singular], -arar [indefinite, nominative, plural], -ararnir [definite, nominative, plural], -ara [accusative, indefinite, singular], -arann [accusative, definite, singular], -ara [accusative, indefinite, plural], -arana [accusative, definite, plural], -ara [dative, indefinite, singular], -aranum [dative, definite, singular], -urum [dative, indefinite, plural], -urunum [dative, definite, plural], -ara [genitive, indefinite, singular], -arans [definite, genitive, singular], -ara [genitive, indefinite, plural], -aranna [definite, genitive, plural]
  1. -er, -or; a masculine suffix used to form agent nouns from verb and noun stems Tags: masculine, morpheme

Suffix [Interlingua]

Forms: plus -ari [comparative], le plus -ari [superlative]
Etymology: Derived from English -ary, French -aire, Spanish -ario, Portuguese -ário and Italian -ario, all from Latin -ārius. Etymology templates: {{yesno||d|D}} D, {{glossary|derived terms|Derived}} Derived, {{der|ia|en|-ary|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} English -ary, {{der+|ia|en|-ary}} Derived from English -ary, {{der|ia|fr|-aire}} French -aire, {{der|ia|es|-ario}} Spanish -ario, {{der|ia|pt|-ário}} Portuguese -ário, {{der|ia|it|-ario}} Italian -ario, {{der|ia|la|-ārius}} Latin -ārius Head templates: {{head|ia|adjective|||comparative|plus -ari|superlative|le plus -ari||le {{{sup2}}}|head=}} -ari (comparative plus -ari, superlative le plus -ari), {{ia-adj}} -ari (comparative plus -ari, superlative le plus -ari)
  1. -ary. Relating to, consisting of. Forms adjectives from nouns. Tags: morpheme

Suffix [Italian]

IPA: /ˈa.ri/
Rhymes: -ari Head templates: {{head|it|suffix form|g=m|g2=f}} -ari m or f
  1. plural of -are Tags: feminine, form-of, masculine, morpheme, plural Form of: -are
    Sense id: en--ari-it-suffix--Z04gDTA
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Italian]

IPA: /ˈa.ri/
Rhymes: -ari Head templates: {{head|it|suffix form|g=m}} -ari m
  1. masculine plural of -aro Tags: form-of, masculine, morpheme, plural Form of: -aro
    Sense id: en--ari-it-suffix-nft~SUFb Categories (other): Italian entries with incorrect language header Disambiguation of Italian entries with incorrect language header: 13 74 13
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Italian]

IPA: /ˈa.ri/
Rhymes: -ari Head templates: {{head|it|suffix form|g=m}} -ari m
  1. masculine plural of -ario Tags: form-of, masculine, morpheme, plural Form of: -ario
    Sense id: en--ari-it-suffix-t587B4Pe
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Latin]

IPA: [ˈaː.riː] [Classical-Latin], [ˈaː.ri] (note: modern Italianate Ecclesiastical) Forms: -ārī [canonical]
Etymology: Apparently from a dative singular in -ī, the semantic shift being "for Xing" > "to be Xed". Etymology templates: {{ety|la|:der|-ī<id:dative>|id=infinitive suffix}} [Appendix:Glossary#derived_terms|Derived]] from", "terms" : [ { "id" : "dative", "children" : [ { "terms" : [ { "id" : "abstract noun", "children" : [ { "terms" : [ { "children" : [ { "terms" : [ { "children" : [ ], "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*-ḗy", "status" : "missing", "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "lang_name" : "Proto-Italic", "term" : "*-ēi(s)", "status" : "inline", "lang" : "itc-pro" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Latin", "term" : "-ēs", "lang" : "la" } ], "keyword_label" : "From", "keyword" : "from" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Latin", "term" : "-ī", "lang" : "la" } ], "keyword" : "derived" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Latin", "term" : "-ari", "lang" : "la" }" data-id="infinitive suffix" data-lang="la" data-title="-ari" id="Latin:_infinitive_suffix">, {{ety|la|:der|-ī<id:dative>|id=infinitive suffix}} Head templates: {{head|la|suffix form|head=-ārī}} -ārī
  1. present passive infinitive of -ō (first conjugation) Tags: form-of, infinitive, morpheme, passive, present Form of: -ō (extra: first conjugation)
    Sense id: en--ari-la-suffix-WucOqWhO Categories (other): Latin entries with etymon, Latin entries with incorrect language header Disambiguation of Latin entries with etymon: 88 12 Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 70 30
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Latin]

IPA: [ˈaː.riː] [Classical-Latin], [ˈaː.ri] (note: modern Italianate Ecclesiastical) Forms: -ārī [canonical]
Etymology templates: {{ety|la|id=dative suffix}}, {{ety|la|id=dative suffix}} Head templates: {{head|la|suffix form|head=-ārī}} -ārī
  1. dative/ablative singular of -āris Tags: ablative, dative, form-of, morpheme, singular Form of: -āris
    Sense id: en--ari-la-suffix-1lXPDskX
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Old High German]

Forms: -āri [canonical], -ari [alternative], -eri [alternative]
Etymology: Etymology tree Proto-Indo-European *-eh₂ Proto-Indo-European *-os? Proto-Indo-European *-o- Proto-Indo-European *-so- Proto-Indo-European *-eh₂so- Proto-Indo-European *-yós Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós Proto-Italic *-āsijos Proto-Italic *-āsios Latin -āriusnom. Latin -āriusbor. Proto-Germanic *-ārijaz Proto-West Germanic *-ārī Old High German -ari Inherited from Proto-West Germanic *-ārī, from Proto-Germanic *-ārijaz, borrowed from Latin -ārius, a nominalization of -ārius, from Proto-Italic *-āsios, from *-āsijos, from Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós, from *-eh₂so- + *-yós. Etymology templates: {{etymon|goh|:inh|gmw-pro:*-ārī<id:agent suffix>|id=agent noun|pos=suffix|text=++|tree=1}} Etymology tree Proto-Indo-European *-eh₂ Proto-Indo-European *-os? Proto-Indo-European *-o- Proto-Indo-European *-so- Proto-Indo-European *-eh₂so- Proto-Indo-European *-yós Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós Proto-Italic *-āsijos Proto-Italic *-āsios Latin -āriusnom. Latin -āriusbor. Proto-Germanic *-ārijaz Proto-West Germanic *-ārī Old High German -ari [Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from", "terms" : [ { "id" : "agent noun", "children" : [ { "keyword_abbrev" : "nom.", "keyword_label" : "Nominalization of", "terms" : [ { "id" : "adjective", "children" : [ { "terms" : [ { "id" : "adjective", "children" : [ { "terms" : [ { "alt" : "*-āsijos", "lang_name" : "Proto-Italic", "status" : "inline", "children" : [ { "terms" : [ { "alt" : "*-eh₂s(i)yós", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "status" : "inline", "children" : [ { "terms" : [ { "alt" : "*-eh₂so-", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "status" : "inline", "children" : [ { "terms" : [ { "children" : [ ], "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*-eh₂", "status" : "ambiguous", "lang" : "ine-pro" }, { "alt" : "*-so-", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "status" : "inline", "children" : [ { "terms" : [ { "is_uncertain" : true, "id" : "athematic", "children" : [ ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*-os", "lang" : "ine-pro" }, { "alt" : "*-o-", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "status" : "ok", "children" : [ ], "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "From", "is_group" : true, "keyword" : "affix" } ], "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "From", "is_group" : true, "keyword" : "affix" } ], "lang" : "ine-pro" }, { "id" : "suffix", "children" : [ ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*-yós", "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "From", "is_group" : true, "keyword" : "affix" } ], "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "lang" : "itc-pro" } ], "keyword_label" : "From", "keyword" : "from" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-Italic", "term" : "*-āsios", "lang" : "itc-pro" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Latin", "term" : "-ārius", "lang" : "la" } ], "keyword" : "nominalization" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Latin", "term" : "-ārius", "lang" : "la" } ], "keyword" : "bor" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-Germanic", "term" : "*-ārijaz", "lang" : "gem-pro" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-West Germanic", "term" : "*-ārī", "lang" : "gmw-pro" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Old High German", "term" : "-ari", "lang" : "goh" }" data-id="agent noun" data-lang="goh" data-title="-ari" id="Old_High_German:_agent_noun"> Inherited from Proto-West Germanic *-ārī, from Proto-Germanic *-ārijaz, borrowed from Latin -ārius, a nominalization of -ārius, from Proto-Italic *-āsios, from *-āsijos, from Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós, from *-eh₂so- + *-yós., {{etymon|goh|:inh|gmw-pro:*-ārī<id:agent suffix>|id=agent noun|pos=suffix|text=++|tree=1}} Etymology tree Proto-Indo-European *-eh₂ Proto-Indo-European *-os? Proto-Indo-European *-o- Proto-Indo-European *-so- Proto-Indo-European *-eh₂so- Proto-Indo-European *-yós Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós Proto-Italic *-āsijos Proto-Italic *-āsios Latin -āriusnom. Latin -āriusbor. Proto-Germanic *-ārijaz Proto-West Germanic *-ārī Old High German -ari Inherited from Proto-West Germanic *-ārī, from Proto-Germanic *-ārijaz, borrowed from Latin -ārius, a nominalization of -ārius, from Proto-Italic *-āsios, from *-āsijos, from Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós, from *-eh₂so- + *-yós. Head templates: {{head|goh|suffix|head=-āri}} -āri
  1. used to form agent nouns Tags: morpheme
    Sense id: en--ari-goh-suffix-JtcMICii Categories (other): Pages using catfix, Pages using etymon with no ID, Pages with 13 entries, Pages with entries, Pages with etymology trees, Pages with etymon, Old High German entries with etymology texts, Old High German entries with etymology trees, Old High German entries with etymon, Old High German entries with incorrect language header Disambiguation of Pages using catfix: 13 8 14 13 5 9 7 32 Disambiguation of Pages using etymon with no ID: 16 9 16 4 37 19 Disambiguation of Pages with 13 entries: 7 3 8 2 6 3 4 3 0 4 0 3 0 21 9 13 12 Disambiguation of Pages with entries: 6 2 8 1 6 2 2 1 0 6 0 4 0 23 10 15 14 Disambiguation of Pages with etymology trees: 25 16 59 Disambiguation of Pages with etymon: 14 7 14 4 5 1 37 17 Disambiguation of Old High German entries with etymon: 68 32 Disambiguation of Old High German entries with incorrect language header: 68 32
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Old High German]

Forms: -āri [canonical], -ari [alternative], -eri [alternative]
Etymology: From Proto-Germanic *warjaz. Etymology templates: {{ety|goh|:inh|gem-pro:*warjaz|:influence|gem-pro:*-ārijaz|id=inhabitant}} [Appendix:Glossary#inherited|Inherited]] from", "keyword" : "inherited" }, { "keyword_abbrev" : "influ.", "keyword_label" : "Influenced by", "terms" : [ { "children" : [ ], "lang_name" : "Proto-Germanic", "term" : "*-ārijaz", "status" : "ok", "lang" : "gem-pro" } ], "keyword" : "influence" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Old High German", "term" : "-ari", "lang" : "goh" }" data-id="inhabitant" data-lang="goh" data-title="-ari" id="Old_High_German:_inhabitant">, {{inh|goh|gem-pro|*warjaz}} Proto-Germanic *warjaz, {{ety|goh|:inh|gem-pro:*warjaz|:influence|gem-pro:*-ārijaz|id=inhabitant}} Head templates: {{head|goh|suffix|head=-āri}} -āri
  1. used to form demonyms Tags: morpheme
    Sense id: en--ari-goh-suffix-0LgW3xOT
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Old Norse]

Etymology: Borrowed as part of Medieval Latin and Middle Low German words. In both cases, it stems from Latin -ārius. The suffix -ari replaced the native suffix -i which was used for agent nouns before: skytari (“shooter, bowman”) instead of skyti (“shooter, bowman”), both derived from skjóta (“to shoot”). Etymology templates: {{ety|non|:der|la:-ārius<id:agent noun>}} [Appendix:Glossary#derived_terms|Derived]] from", "terms" : [ { "id" : "agent noun", "children" : [ { "keyword_abbrev" : "nom.", "keyword_label" : "Nominalization of", "terms" : [ { "id" : "adjective", "children" : [ { "terms" : [ { "id" : "adjective", "children" : [ { "terms" : [ { "alt" : "*-āsijos", "lang_name" : "Proto-Italic", "status" : "inline", "children" : [ { "terms" : [ { "alt" : "*-eh₂s(i)yós", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "status" : "inline", "children" : [ { "terms" : [ { "alt" : "*-eh₂so-", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "status" : "inline", "children" : [ { "terms" : [ { "children" : [ ], "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*-eh₂", "status" : "ambiguous", "lang" : "ine-pro" }, { "alt" : "*-so-", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "status" : "inline", "children" : [ { "terms" : [ { "is_uncertain" : true, "id" : "athematic", "children" : [ ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*-os", "lang" : "ine-pro" }, { "alt" : "*-o-", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "status" : "ok", "children" : [ ], "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "From", "is_group" : true, "keyword" : "affix" } ], "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "From", "is_group" : true, "keyword" : "affix" } ], "lang" : "ine-pro" }, { "id" : "suffix", "children" : [ ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*-yós", "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "From", "is_group" : true, "keyword" : "affix" } ], "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "lang" : "itc-pro" } ], "keyword_label" : "From", "keyword" : "from" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-Italic", "term" : "*-āsios", "lang" : "itc-pro" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Latin", "term" : "-ārius", "lang" : "la" } ], "keyword" : "nominalization" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Latin", "term" : "-ārius", "lang" : "la" } ], "keyword" : "derived" } ], "lang_name" : "Old Norse", "term" : "-ari", "status" : "ok", "lang" : "non" }" data-lang="non" data-title="-ari">, {{der|non|la-med|-}} Medieval Latin, {{der|non|gml|-}} Middle Low German, {{der|non|la|-ārius}} Latin -ārius, {{ety|non|:der|la:-ārius<id:agent noun>}} Head templates: {{head|non|suffix|g=m}} -ari m
  1. a suffix used to create agent nouns from verbs Tags: masculine, morpheme

Suffix [Old Saxon]

Etymology: From Proto-West Germanic *-ārī. Etymology templates: {{dercat|osx|gem-pro|inh=1}}, {{inh|osx|gmw-pro|*-ārī}} Proto-West Germanic *-ārī Head templates: {{head|osx|suffix|head=-āri}} -āri Inflection templates: {{osx-decl-noun-ja-m|-ār}} Forms: -āri [canonical], no-table-tags [table-tags], -āri [nominative, singular], -ārios [nominative, plural], -āri [accusative, singular], -ārios [accusative, plural], -āries [genitive, singular], -āriō [genitive, plural], -ārie [dative, singular], -ārium [dative, plural], - [instrumental, singular], - [instrumental, plural]
  1. Forms masculine agent nouns from verbs: -er Tags: morpheme
    Sense id: en--ari-osx-suffix-5ccVLgMV Categories (other): Old Saxon entries with incorrect language header Disambiguation of Old Saxon entries with incorrect language header: 51 49
  2. Forms masculine agent nouns from other nouns: -er Tags: morpheme
    Sense id: en--ari-osx-suffix-1LsWik8l Categories (other): Old Saxon entries with incorrect language header Disambiguation of Old Saxon entries with incorrect language header: 51 49

Suffix [Old Swedish]

Head templates: {{head|gmq-osw|suffix|g=m}} -ari m Inflection templates: {{gmq-osw-decl-noun-an-m|-ar|nom_sg=-ari|nom_sg_d=-ari}}, {{gmq-osw-decl-blank-full|apd=-arana|api=-ara|asd=-aran|asi=-ara|dpd=-aronom|dpi=-arom|dsd=-aranom|dsi=-ara|g=masculine|gpd=-aranna|gpi=-ara|gsd=-arans|gsi=-ara|notes=|npd=-ararnir|npi=-arar|nsd=-aren|nsi=-are|stem=weak an-stem|title=-are}}, {{gmq-osw-decl-cell|-are|nsi}}, {{gmq-osw-decl-cell|-aren|nsd}}, {{gmq-osw-decl-cell|-arar|npi}}, {{gmq-osw-decl-cell|-ararnir|npd}}, {{gmq-osw-decl-cell|-ara|asi}}, {{gmq-osw-decl-cell|-aran|asd}}, {{gmq-osw-decl-cell|-ara|api}}, {{gmq-osw-decl-cell|-arana|apd}}, {{gmq-osw-decl-cell|-ara|dsi}}, {{gmq-osw-decl-cell|-aranom|dsd}}, {{gmq-osw-decl-cell|-arom|dpi}}, {{gmq-osw-decl-cell|-aronom|dpd}}, {{gmq-osw-decl-cell|-ara|gsi}}, {{gmq-osw-decl-cell|-arans|gsd}}, {{gmq-osw-decl-cell|-ara|gpi}}, {{gmq-osw-decl-cell|-aranna|gpd}} Forms: weak [table-tags], -are [indefinite, nominative, singular], -aren [definite, nominative, singular], -arar [indefinite, nominative, plural], -ararnir [definite, nominative, plural], -ara [accusative, indefinite, singular], -aran [accusative, definite, singular], -ara [accusative, indefinite, plural], -arana [accusative, definite, plural], -ara [dative, indefinite, singular], -aranom [dative, definite, singular], -arom [dative, indefinite, plural], -aronom [dative, definite, plural], -ara [genitive, indefinite, singular], -arans [definite, genitive, singular], -ara [genitive, indefinite, plural], -aranna [definite, genitive, plural]
  1. alternative form of -are Tags: alt-of, alternative, masculine, morpheme Alternative form of: -are

Suffix [Romansh]

Etymology: From Latin -ārium, -ārius. Etymology templates: {{inh|rm|la|-ārium}} Latin -ārium Head templates: {{head|rm|suffix}} -ari
  1. -ary (nominal suffix) Tags: morpheme
    Sense id: en--ari-rm-suffix-gWpPK6GL Categories (other): Pages with 13 entries, Pages with entries, Romansh entries with incorrect language header

Inflected forms

Alternative forms

{
  "etymology_links": [
    [
      "*-eh₂",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-eh₂"
    ],
    [
      "*-os",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-os#Proto-Indo-European:_athematic"
    ],
    [
      "*-yós",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-yós#Proto-Indo-European:_suffix"
    ],
    [
      "*-āsios",
      "Reconstruction:Proto-Italic/-āsios#Proto-Italic:_adjective"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin:_adjective"
    ],
    [
      "-ārium",
      "-arium#Latin"
    ],
    [
      "-ārium",
      "-arium#Latin"
    ]
  ],
  "etymology_number": "1",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": ":bor",
        "3": "la:-ārium<ref:<span class=\"cited-source\">Mitxelena, Koldo L. (<span class=\"None\" lang=\"und\">1985), <cite>Fonética histórica vasca</cite> [<cite>Basque Historical Phonetics</cite>] (in Spanish), 3rd edition, San Sebastián: Diputación Foral de Guipuzkoa, <small>→ISBN</small>, page 135</span></span> !!! <span class=\"cited-source\">R. L. Trask (<span class=\"None\" lang=\"und\">2008), “-ari”, in Max W. Wheeler, editor, <cite>Etymological Dictionary of Basque</cite>, University of Sussex, page 68</span></span>>",
        "id": "occupation",
        "text": "+",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *-eh₂\nProto-Indo-European *-os?\nProto-Indo-European *-o-\nProto-Indo-European *-so-\nProto-Indo-European *-eh₂so-\nProto-Indo-European *-yós\nProto-Indo-European *-eh₂s(i)yós\nProto-Italic *-āsijos\nProto-Italic *-āsios\nLatin -āriusnom.\nLatin -āriumbor.\nBasque -ari\n[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"keyword_abbrev\" : \"nom.\", \"keyword_label\" : \"Neuter nominalization of\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-āsijos\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-eh₂s(i)yós\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-eh₂so-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-eh₂\", \"status\" : \"ambiguous\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"alt\" : \"*-so-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"is_uncertain\" : true, \"id\" : \"athematic\", \"children\" : [ ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-os\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"alt\" : \"*-o-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"ok\", \"children\" : [ ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"id\" : \"suffix\", \"children\" : [ ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-yós\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"term\" : \"*-āsios\", \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ārius\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"nominalization\" } ], \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ārium\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Basque\", \"term\" : \"-ari\", \"lang\" : \"eu\" }\" data-id=\"occupation\" data-lang=\"eu\" data-title=\"-ari\" id=\"Basque:_occupation\">\nBorrowed from Latin -ārium.",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": ":bor",
        "3": "['la:-ārium<ref:', <TEMPLATE(['R:eu:FHV'], ['page=135']){} >, ' !!! ', <TEMPLATE(['R:eu:EDB'], ['68']){} >, '>']",
        "id": "occupation",
        "text": "+",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *-eh₂\nProto-Indo-European *-os?\nProto-Indo-European *-o-\nProto-Indo-European *-so-\nProto-Indo-European *-eh₂so-\nProto-Indo-European *-yós\nProto-Indo-European *-eh₂s(i)yós\nProto-Italic *-āsijos\nProto-Italic *-āsios\nLatin -āriusnom.\nLatin -āriumbor.\nBasque -ari\nBorrowed from Latin -ārium.",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "Etymology tree\nProto-Indo-European *-eh₂\nProto-Indo-European *-os?\nProto-Indo-European *-o-\nProto-Indo-European *-so-\nProto-Indo-European *-eh₂so-\nProto-Indo-European *-yós\nProto-Indo-European *-eh₂s(i)yós\nProto-Italic *-āsijos\nProto-Italic *-āsios\nLatin -āriusnom.\nLatin -āriumbor.\nBasque -ari\nBorrowed from Latin -ārium.",
  "forms": [
    {
      "form": "-lari",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-kari",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "34 19 33 14",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries referencing missing etymons",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 21 28 20",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with etymology texts",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "60 40",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 14 33 22",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "olerki (“poem”) + -ari → olerkari (“poet”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to create names of occupations from nouns."
      ],
      "id": "en--ari-eu-suffix-JIITV5bh",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "34 19 33 14",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries referencing missing etymons",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 21 28 20",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with etymology texts",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 14 33 22",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "egun (“day”) + -ari → egunkari (“newspaper”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adverbs and nouns from nouns of time; every, each"
      ],
      "id": "en--ari-eu-suffix-wb8SXJXk",
      "links": [
        [
          "every",
          "every"
        ],
        [
          "each",
          "each"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_number": "2",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "id": "meal suffix"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "id": "meal suffix"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "-kari",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "34 19 33 14",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries referencing missing etymons",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 21 28 20",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with etymology texts",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "35 13 44 7",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 14 33 22",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "arrats (“evening”) + -ari → askari (“afternoon snack”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "baratu (“to stop”) + -ari → barazkari (“lunch”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used in names of meals."
      ],
      "id": "en--ari-eu-suffix-7OZ9JnUc",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-a",
      "-a#Basque"
    ],
    [
      "-(r)i",
      "-i#Basque"
    ]
  ],
  "etymology_number": "3",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": ":af",
        "3": "-a<pos:definite article>",
        "4": "-i<alt:-(r)i><pos:dative suffix>",
        "id": "dative suffix",
        "text": "+",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "From -a (definite article) + -(r)i (dative suffix).",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": ":af",
        "3": "-a<pos:definite article>",
        "4": "-i<alt:-(r)i><pos:dative suffix>",
        "id": "dative suffix",
        "text": "+",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "From -a (definite article) + -(r)i (dative suffix).",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "From -a (definite article) + -(r)i (dative suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-∅",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)k",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-ak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-oi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)en",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-aren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-en",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)ekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-arekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-okin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)engatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-arengatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-engatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ongatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)entzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-arentzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-entzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ontzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)z",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-az",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ez",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-oz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)engan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arengan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-engan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ongan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inessive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)tan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-an",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-etan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-otan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inessive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)tako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)ko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-etako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-otako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)engana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-arengana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-engana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ongana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)tara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)ra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-etara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-otara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)enganaino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-arenganaino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-enganaino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-onganaino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)taraino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)raino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-etaraino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-otaraino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)enganantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-arenganantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-enganantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-onganantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)tarantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)rantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-etarantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-otarantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)enganako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-arenganako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-enganako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-onganako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)tarako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)rako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-etarako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-otarako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)engandik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-arengandik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-engandik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ongandik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)tatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)tik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-etik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-otik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)ik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-tzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative",
        "proximal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "34 19 33 14",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries referencing missing etymons",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 21 28 20",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with etymology texts",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 14 33 22",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "28 21 13 37",
          "kind": "other",
          "name": "Basque terms suffixed with -a",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "28 21 13 37",
          "kind": "other",
          "name": "Basque terms suffixed with -i",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Dative singular suffix."
      ],
      "id": "en--ari-eu-suffix-A07mWwZl",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin"
    ],
    [
      "-er",
      "-er#Catalan"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": ":lbor",
        "3": "la:-ārius"
      },
      "expansion": "[Appendix:Glossary#learned_borrowing|Learned borrowing]] from\", \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ārius\", \"status\" : \"ambiguous\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"lbor\" } ], \"lang_name\" : \"Catalan\", \"term\" : \"-ari\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ca\" }\" data-lang=\"ca\" data-title=\"-ari\">",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "-ārius"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin -ārius",
      "name": "lbor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "-er"
      },
      "expansion": "Doublet of -er",
      "name": "doublet"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": ":lbor",
        "3": "la:-ārius"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin -ārius. Doublet of -er.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ària",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "-aris",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-àries",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "-ari (adjective-forming suffix, feminine -ària, masculine plural -aris, feminine plural -àries)",
      "name": "ca-adj"
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Catalan entries referencing ambiguous etymons",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Catalan entries with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Catalan entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using catfix",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "revolució (“revolution”) + -ari → revolucionari (“revolutionary”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms adjectives, from nouns, meaning “of or related to the suffixed nouns”"
      ],
      "id": "en--ari-ca-suffix-azTnu98e",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-ari",
      "-ari#Old_Norse"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "non",
        "3": "-ari",
        "4": "",
        "5": "suffix used to create agent nouns from verbs"
      },
      "expansion": "Old Norse -ari (“suffix used to create agent nouns from verbs”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "gml"
      },
      "expansion": "Middle Low German [Term?]",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "la",
        "3": "-ārius"
      },
      "expansion": "Latin -ārius",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From the Old Norse -ari (“suffix used to create agent nouns from verbs”), from Middle Low German [Term?], from Latin -ārius.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ara",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fo-decl-noun-m1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ararnir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aran",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ararnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aranum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aranna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "10": "-arar",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "-ara",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "plural",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "g": "m",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-ari m (genitive singular -ara, plural -arar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "-ara",
        "3": "-arar"
      },
      "expansion": "-ari m (genitive singular -ara, plural -arar)",
      "name": "fo-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ar"
      },
      "name": "fo-decl-noun-m1"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Faroese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Faroese links with redundant target parameters",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using catfix",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "átari"
        },
        {
          "word": "flekjari"
        },
        {
          "word": "klokkari"
        },
        {
          "word": "skrivar"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "at baka (“to bake”) + -ari → bakari (“a baker”)."
        }
      ],
      "glosses": [
        "-er, -or; (a masculine suffix used to form agent nouns from verb and noun stems)"
      ],
      "id": "en--ari-fo-suffix-JG8ctSrv",
      "links": [
        [
          "-er",
          "-er"
        ],
        [
          "-or",
          "-or"
        ],
        [
          "masculine",
          "masculine#English"
        ],
        [
          "suffix",
          "suffix#English"
        ],
        [
          "agent noun",
          "agent noun#English"
        ],
        [
          "verb",
          "verb#English"
        ],
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ],
        [
          "stem",
          "stem#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-ari",
      "-ari#Old_Norse"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin"
    ],
    [
      "-ri",
      "-ri#Finnish"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "non",
        "3": "-ari",
        "4": "",
        "5": "suffix used to create agent nouns from verbs"
      },
      "expansion": "Old Norse -ari (“suffix used to create agent nouns from verbs”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "la",
        "3": "-ārius"
      },
      "expansion": "Latin -ārius",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Mostly borrowed from Old Norse -ari (“suffix used to create agent nouns from verbs”) (itself mostly from Latin -ārius) through its use in many loanwords. Partially from and reinforced by -ri.",
  "forms": [
    {
      "form": "-äri",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "6/paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aria",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-areja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-aritta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "6/paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-arini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arejani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-aristani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-areikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-arittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-arisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arejasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-aristasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-arittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-arimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arejamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-aristamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-arittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arejanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-aristanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-arittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arejaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arejansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-aristaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-aristansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-areikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-arittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-uri",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "{{{stem}}}"
      },
      "expansion": "{{{stem}}}",
      "name": "fi-affix-linguistic-notation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "{{{stem2}}}"
      },
      "expansion": "{{{stem2}}}",
      "name": "fi-affix-linguistic-notation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "äri"
      },
      "expansion": "Ari",
      "name": "fi-affix-linguistic-notation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-Ari",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-äri",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-ari (front vowel harmony variant -äri, linguistic notation -Ari)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "var": "äri"
      },
      "expansion": "-ari (front vowel harmony variant -äri, linguistic notation -Ari)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ar",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-paperi"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "30 22 32 16",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "42 15 31 11",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish paperi-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "kartta (“map”) + -uri → kartturi (“navigator”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "vaate (“garment”) + -uri → vaatturi (“tailor”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "duunata (“to work”) + -ari → duunari (“worker”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "puutarha (“garden”) + -uri → puutarhuri (“gardener”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "urut (“organ”) + -uri → urkuri (“organist”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "saha (“saw, sawmill”) + -uri → sahuri (“sawmill operator”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "rokki (“rock music”) + -ari → rokkari (“rocker”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to create names of occupations from nouns or verbs."
      ],
      "id": "en--ari-fi-suffix-W4UVZclx",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "30 22 32 16",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "huppu + -ari → huppari",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "häly + -ari → häläri",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "hintti + -ari → hinttari",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "kulma + -uri → kulmuri",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "General denominal noun suffix."
      ],
      "id": "en--ari-fi-suffix-ic-KblLq",
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) General denominal noun suffix."
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "30 22 32 16",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "ostoskeskus + -ari → ostari",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "ryynimakkara + -ari → ryynäri",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "poskisauhu + -ari → poskari",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Denominal suffix used to clip nouns."
      ],
      "id": "en--ari-fi-suffix-T5IMj~Nu",
      "links": [
        [
          "clip",
          "w:clipping (morphology)"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) Denominal suffix used to clip nouns."
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "30 22 32 16",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "kommunisti (“communist”) + -ari → kommari",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "sosiaalidemokraatti (“social democrat”) + -ari → demari",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to create terms meaning \"supporter of something\""
      ],
      "id": "en--ari-fi-suffix-hnfpYock",
      "raw_glosses": [
        "(slang) Used to create terms meaning \"supporter of something\""
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "slang"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-ari",
      "-ari#Old_Norse"
    ],
    [
      "Germanic",
      "Germanic"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin"
    ],
    [
      "-er",
      "-er#German"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "non",
        "3": "-ari",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "suffix used to create agent nouns from verbs",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Norse -ari (suffix used to create agent nouns from verbs)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "non",
        "3": "-ari",
        "pos": "suffix used to create agent nouns from verbs"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Norse -ari (suffix used to create agent nouns from verbs)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "la",
        "3": "-ārius"
      },
      "expansion": "Latin -ārius",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "-er"
      },
      "expansion": "German -er",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Norse -ari (suffix used to create agent nouns from verbs). This suffix is not Germanic, ultimately deriving from Latin -ārius through borrowings, and lives on in different guises in the Germanic languages, e.g., in the German -er, used for the same purpose.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ara",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arar",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "masculine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "is-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ararnir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arann",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aranum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-urum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-urunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aranna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "@@"
      },
      "expansion": "-ari m (noun-forming suffix, genitive singular -ara, nominative plural -arar)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m.uUmut"
      },
      "name": "is-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using catfix",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "leika (“to act”) + -ari → leikari (“actor”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-er, -or; a masculine suffix used to form agent nouns from verb and noun stems"
      ],
      "id": "en--ari-is-suffix-zhiNBIWz",
      "links": [
        [
          "-er",
          "-er"
        ],
        [
          "-or",
          "-or"
        ],
        [
          "masculine",
          "masculine#English"
        ],
        [
          "suffix",
          "suffix#English"
        ],
        [
          "agent noun",
          "agent noun#English"
        ],
        [
          "verb",
          "verb#English"
        ],
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ],
        [
          "stem",
          "stem#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-ary",
      "-ary#English"
    ],
    [
      "-aire",
      "-aire#French"
    ],
    [
      "-ario",
      "-ario#Spanish"
    ],
    [
      "-ário",
      "-ário#Portuguese"
    ],
    [
      "-ario",
      "-ario#Italian"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "d",
        "3": "D"
      },
      "expansion": "D",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "derived terms",
        "2": "Derived"
      },
      "expansion": "Derived",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "en",
        "3": "-ary",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "English -ary",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "en",
        "3": "-ary"
      },
      "expansion": "Derived from English -ary",
      "name": "der+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "fr",
        "3": "-aire"
      },
      "expansion": "French -aire",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "es",
        "3": "-ario"
      },
      "expansion": "Spanish -ario",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "pt",
        "3": "-ário"
      },
      "expansion": "Portuguese -ário",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "it",
        "3": "-ario"
      },
      "expansion": "Italian -ario",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "la",
        "3": "-ārius"
      },
      "expansion": "Latin -ārius",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Derived from English -ary, French -aire, Spanish -ario, Portuguese -ário and Italian -ario, all from Latin -ārius.",
  "forms": [
    {
      "form": "plus -ari",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "le plus -ari",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "10": "le {{{sup2}}}",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "comparative",
        "6": "plus -ari",
        "7": "superlative",
        "8": "le plus -ari",
        "9": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-ari (comparative plus -ari, superlative le plus -ari)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-ari (comparative plus -ari, superlative le plus -ari)",
      "name": "ia-adj"
    }
  ],
  "lang": "Interlingua",
  "lang_code": "ia",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Interlingua entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using catfix",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "complimento (“compliment”) + -ari → complimentari (“complimentary”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "legenda (“legend”) + -ari → legendari (“legendary”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "revolution (“revolution”) + -ari → revolutionari (“revolutionary”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-ary. Relating to, consisting of. Forms adjectives from nouns."
      ],
      "id": "en--ari-ia-suffix-vaCNDw0i",
      "links": [
        [
          "-ary",
          "-ary"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_number": "1",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "suffix form",
        "g": "m",
        "g2": "f"
      },
      "expansion": "-ari m or f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "-à‧ri"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "",
        "à‧ri"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-are"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of -are"
      ],
      "id": "en--ari-it-suffix--Z04gDTA",
      "links": [
        [
          "-are",
          "-are#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.ri/"
    },
    {
      "rhymes": "-ari"
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_number": "2",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "suffix form",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-ari m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "-à‧ri"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "",
        "à‧ri"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "13 74 13",
          "kind": "other",
          "name": "Italian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-aro"
        }
      ],
      "glosses": [
        "masculine plural of -aro"
      ],
      "id": "en--ari-it-suffix-nft~SUFb",
      "links": [
        [
          "-aro",
          "-aro#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.ri/"
    },
    {
      "rhymes": "-ari"
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_number": "3",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "suffix form",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-ari m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "-à‧ri"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "",
        "à‧ri"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-ario"
        }
      ],
      "glosses": [
        "masculine plural of -ario"
      ],
      "id": "en--ari-it-suffix-t587B4Pe",
      "links": [
        [
          "-ario",
          "-ario#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.ri/"
    },
    {
      "rhymes": "-ari"
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-ī",
      "-i#Latin"
    ]
  ],
  "etymology_number": "1",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": ":der",
        "3": "-ī<id:dative>",
        "id": "infinitive suffix"
      },
      "expansion": "[Appendix:Glossary#derived_terms|Derived]] from\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"dative\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"abstract noun\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-ḗy\", \"status\" : \"missing\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"term\" : \"*-ēi(s)\", \"status\" : \"inline\", \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ēs\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ī\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"derived\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ari\", \"lang\" : \"la\" }\" data-id=\"infinitive suffix\" data-lang=\"la\" data-title=\"-ari\" id=\"Latin:_infinitive_suffix\">",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": ":der",
        "3": "-ī<id:dative>",
        "id": "infinitive suffix"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "Apparently from a dative singular in -ī, the semantic shift being \"for Xing\" > \"to be Xed\".",
  "forms": [
    {
      "form": "-ārī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form",
        "head": "-ārī"
      },
      "expansion": "-ārī",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "88 12",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "70 30",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "first conjugation",
          "word": "-ō"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present passive infinitive of -ō (first conjugation)"
      ],
      "id": "en--ari-la-suffix-WucOqWhO",
      "links": [
        [
          "-ō",
          "-o#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "infinitive",
        "morpheme",
        "passive",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈaː.riː]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈaː.ri]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_number": "2",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "id": "dative suffix"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "id": "dative suffix"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "-ārī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form",
        "head": "-ārī"
      },
      "expansion": "-ārī",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-āris"
        }
      ],
      "glosses": [
        "dative/ablative singular of -āris"
      ],
      "id": "en--ari-la-suffix-1lXPDskX",
      "links": [
        [
          "-āris",
          "-aris#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "ablative",
        "dative",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈaː.riː]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈaː.ri]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Alemannic German",
          "lang_code": "gsw",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Bavarian",
          "lang_code": "bar",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Cimbrian",
          "lang_code": "cim",
          "word": "-ar"
        },
        {
          "lang": "German",
          "lang_code": "de",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Luxembourgish",
          "lang_code": "lb",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Yiddish",
          "lang_code": "yi",
          "roman": "-er",
          "word": "־ער"
        }
      ],
      "lang": "Middle High German",
      "lang_code": "gmh",
      "word": "-ære"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Alemannic German",
          "lang_code": "gsw",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Bavarian",
          "lang_code": "bar",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Cimbrian",
          "lang_code": "cim",
          "word": "-ar"
        },
        {
          "lang": "German",
          "lang_code": "de",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Luxembourgish",
          "lang_code": "lb",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Yiddish",
          "lang_code": "yi",
          "roman": "-er",
          "word": "־ער"
        }
      ],
      "lang": "Middle High German",
      "lang_code": "gmh",
      "word": "-er"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*-eh₂",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-eh₂"
    ],
    [
      "*-os",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-os#Proto-Indo-European:_athematic"
    ],
    [
      "*-yós",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-yós#Proto-Indo-European:_suffix"
    ],
    [
      "*-āsios",
      "Reconstruction:Proto-Italic/-āsios#Proto-Italic:_adjective"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin:_adjective"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin:_agent_noun"
    ],
    [
      "*-ārijaz",
      "Reconstruction:Proto-Germanic/-ārijaz#Proto-Germanic:_noun"
    ],
    [
      "*-ārī",
      "Reconstruction:Proto-West Germanic/-ārī#Proto-West_Germanic:_agent_suffix"
    ],
    [
      "*-ārī",
      "Reconstruction:Proto-West Germanic/-ārī#Proto-West_Germanic:_agent_suffix"
    ],
    [
      "*-ārijaz",
      "Reconstruction:Proto-Germanic/-ārijaz#Proto-Germanic:_noun"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin:_agent_noun"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin:_adjective"
    ],
    [
      "*-āsios",
      "Reconstruction:Proto-Italic/-āsios#Proto-Italic:_adjective"
    ],
    [
      "*-yós",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-yós#Proto-Indo-European:_suffix"
    ]
  ],
  "etymology_number": "1",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": ":inh",
        "3": "gmw-pro:*-ārī<id:agent suffix>",
        "id": "agent noun",
        "pos": "suffix",
        "text": "++",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *-eh₂\nProto-Indo-European *-os?\nProto-Indo-European *-o-\nProto-Indo-European *-so-\nProto-Indo-European *-eh₂so-\nProto-Indo-European *-yós\nProto-Indo-European *-eh₂s(i)yós\nProto-Italic *-āsijos\nProto-Italic *-āsios\nLatin -āriusnom.\nLatin -āriusbor.\nProto-Germanic *-ārijaz\nProto-West Germanic *-ārī\nOld High German -ari\n[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"agent noun\", \"children\" : [ { \"keyword_abbrev\" : \"nom.\", \"keyword_label\" : \"Nominalization of\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-āsijos\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-eh₂s(i)yós\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-eh₂so-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-eh₂\", \"status\" : \"ambiguous\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"alt\" : \"*-so-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"is_uncertain\" : true, \"id\" : \"athematic\", \"children\" : [ ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-os\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"alt\" : \"*-o-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"ok\", \"children\" : [ ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"id\" : \"suffix\", \"children\" : [ ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-yós\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"term\" : \"*-āsios\", \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ārius\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"nominalization\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ārius\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Germanic\", \"term\" : \"*-ārijaz\", \"lang\" : \"gem-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-West Germanic\", \"term\" : \"*-ārī\", \"lang\" : \"gmw-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Old High German\", \"term\" : \"-ari\", \"lang\" : \"goh\" }\" data-id=\"agent noun\" data-lang=\"goh\" data-title=\"-ari\" id=\"Old_High_German:_agent_noun\">\nInherited from Proto-West Germanic *-ārī, from Proto-Germanic *-ārijaz, borrowed from Latin -ārius, a nominalization of -ārius, from Proto-Italic *-āsios, from *-āsijos, from Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós, from *-eh₂so- + *-yós.",
      "name": "etymon"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": ":inh",
        "3": "gmw-pro:*-ārī<id:agent suffix>",
        "id": "agent noun",
        "pos": "suffix",
        "text": "++",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *-eh₂\nProto-Indo-European *-os?\nProto-Indo-European *-o-\nProto-Indo-European *-so-\nProto-Indo-European *-eh₂so-\nProto-Indo-European *-yós\nProto-Indo-European *-eh₂s(i)yós\nProto-Italic *-āsijos\nProto-Italic *-āsios\nLatin -āriusnom.\nLatin -āriusbor.\nProto-Germanic *-ārijaz\nProto-West Germanic *-ārī\nOld High German -ari\nInherited from Proto-West Germanic *-ārī, from Proto-Germanic *-ārijaz, borrowed from Latin -ārius, a nominalization of -ārius, from Proto-Italic *-āsios, from *-āsijos, from Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós, from *-eh₂so- + *-yós.",
      "name": "etymon"
    }
  ],
  "etymology_text": "Etymology tree\nProto-Indo-European *-eh₂\nProto-Indo-European *-os?\nProto-Indo-European *-o-\nProto-Indo-European *-so-\nProto-Indo-European *-eh₂so-\nProto-Indo-European *-yós\nProto-Indo-European *-eh₂s(i)yós\nProto-Italic *-āsijos\nProto-Italic *-āsios\nLatin -āriusnom.\nLatin -āriusbor.\nProto-Germanic *-ārijaz\nProto-West Germanic *-ārī\nOld High German -ari\nInherited from Proto-West Germanic *-ārī, from Proto-Germanic *-ārijaz, borrowed from Latin -ārius, a nominalization of -ārius, from Proto-Italic *-āsios, from *-āsijos, from Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós, from *-eh₂so- + *-yós.",
  "forms": [
    {
      "form": "-āri",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "-ari",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-eri",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "suffix",
        "head": "-āri"
      },
      "expansion": "-āri",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old High German",
  "lang_code": "goh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "13 8 14 13 5 9 7 32",
          "kind": "other",
          "name": "Pages using catfix",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "16 9 16 4 37 19",
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 3 8 2 6 3 4 3 0 4 0 3 0 21 9 13 12",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "6 2 8 1 6 2 2 1 0 6 0 4 0 23 10 15 14",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "25 16 59",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "14 7 14 4 5 1 37 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old High German entries with etymology texts",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old High German entries with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "68 32",
          "kind": "other",
          "name": "Old High German entries with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "68 32",
          "kind": "other",
          "name": "Old High German entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "from nouns: buoch (“book”) + -āri → buochāri (“scholar”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "from verbs: hëlfan (“to help”) + -āri → hëlfāri (“helper”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to form agent nouns"
      ],
      "id": "en--ari-goh-suffix-JtcMICii",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "German",
      "lang_code": "de",
      "word": "-er"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*warjaz",
      "Reconstruction:Proto-Germanic/warjaz"
    ]
  ],
  "etymology_number": "2",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": ":inh",
        "3": "gem-pro:*warjaz",
        "4": ":influence",
        "5": "gem-pro:*-ārijaz",
        "id": "inhabitant"
      },
      "expansion": "[Appendix:Glossary#inherited|Inherited]] from\", \"keyword\" : \"inherited\" }, { \"keyword_abbrev\" : \"influ.\", \"keyword_label\" : \"Influenced by\", \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Germanic\", \"term\" : \"*-ārijaz\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"gem-pro\" } ], \"keyword\" : \"influence\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Old High German\", \"term\" : \"-ari\", \"lang\" : \"goh\" }\" data-id=\"inhabitant\" data-lang=\"goh\" data-title=\"-ari\" id=\"Old_High_German:_inhabitant\">",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*warjaz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *warjaz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": ":inh",
        "3": "gem-pro:*warjaz",
        "4": ":influence",
        "5": "gem-pro:*-ārijaz",
        "id": "inhabitant"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *warjaz.",
  "forms": [
    {
      "form": "-āri",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "-ari",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-eri",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "suffix",
        "head": "-āri"
      },
      "expansion": "-āri",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old High German",
  "lang_code": "goh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Baiāri (“Bavarian”)"
        },
        {
          "text": "Romāri (“Roman”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to form demonyms"
      ],
      "id": "en--ari-goh-suffix-0LgW3xOT",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Icelandic",
      "lang_code": "is",
      "word": "-ari"
    },
    {
      "lang": "Faroese",
      "lang_code": "fo",
      "word": "-ari"
    },
    {
      "lang": "Norwegian Nynorsk",
      "lang_code": "nn",
      "tags": [
        "dialectal"
      ],
      "word": "-ar"
    },
    {
      "lang": "Norwegian Nynorsk",
      "lang_code": "nn",
      "word": "-ari"
    },
    {
      "lang": "Norwegian Nynorsk",
      "lang_code": "nn",
      "word": "-are"
    },
    {
      "lang": "Norwegian Nynorsk",
      "lang_code": "nn",
      "word": "-ær"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Swedish",
          "lang_code": "sv",
          "word": "-are"
        }
      ],
      "lang": "Old Swedish",
      "lang_code": "gmq-osw",
      "word": "-are"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Swedish",
          "lang_code": "sv",
          "word": "-are"
        }
      ],
      "lang": "Old Swedish",
      "lang_code": "gmq-osw",
      "word": "-ari"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Danish",
          "lang_code": "da",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Norwegian Bokmål",
          "lang_code": "nb",
          "word": "-er"
        }
      ],
      "lang": "Old Danish",
      "lang_code": "gmq-oda",
      "word": "-eræ"
    },
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "-r"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "-ari"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "-uri"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin"
    ],
    [
      "-i",
      "-i#Old_Norse"
    ],
    [
      "agent noun",
      "agent noun"
    ],
    [
      "skytari",
      "skytari#Old_Norse"
    ],
    [
      "skyti",
      "skyti#Old_Norse"
    ],
    [
      "skjóta",
      "skjóta#Old_Norse"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": ":der",
        "3": "la:-ārius<id:agent noun>"
      },
      "expansion": "[Appendix:Glossary#derived_terms|Derived]] from\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"agent noun\", \"children\" : [ { \"keyword_abbrev\" : \"nom.\", \"keyword_label\" : \"Nominalization of\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-āsijos\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-eh₂s(i)yós\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-eh₂so-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-eh₂\", \"status\" : \"ambiguous\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"alt\" : \"*-so-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"is_uncertain\" : true, \"id\" : \"athematic\", \"children\" : [ ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-os\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"alt\" : \"*-o-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"ok\", \"children\" : [ ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"id\" : \"suffix\", \"children\" : [ ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-yós\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"term\" : \"*-āsios\", \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ārius\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"nominalization\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ārius\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"derived\" } ], \"lang_name\" : \"Old Norse\", \"term\" : \"-ari\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"non\" }\" data-lang=\"non\" data-title=\"-ari\">",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "la-med",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Medieval Latin",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gml",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Middle Low German",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "la",
        "3": "-ārius"
      },
      "expansion": "Latin -ārius",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": ":der",
        "3": "la:-ārius<id:agent noun>"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed as part of Medieval Latin and Middle Low German words. In both cases, it stems from Latin -ārius.\nThe suffix -ari replaced the native suffix -i which was used for agent nouns before: skytari (“shooter, bowman”) instead of skyti (“shooter, bowman”), both derived from skjóta (“to shoot”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-ari m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "baka (“to bake”) + -ari → bakari (“baker”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a suffix used to create agent nouns from verbs"
      ],
      "id": "en--ari-non-suffix-Rj5zD0Dr",
      "links": [
        [
          "suffix",
          "suffix"
        ],
        [
          "agent noun",
          "agent noun"
        ],
        [
          "verbs",
          "verb"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Low German",
          "lang_code": "nds",
          "word": "-er"
        }
      ],
      "lang": "Middle Low German",
      "lang_code": "gml",
      "word": "-ære"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Low German",
          "lang_code": "nds",
          "word": "-er"
        }
      ],
      "lang": "Middle Low German",
      "lang_code": "gml",
      "word": "-ēre"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Low German",
          "lang_code": "nds",
          "word": "-er"
        }
      ],
      "lang": "Middle Low German",
      "lang_code": "gml",
      "word": "-ere"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*-ārī",
      "Reconstruction:Proto-West Germanic/-ārī"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gem-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*-ārī"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *-ārī",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *-ārī.",
  "forms": [
    {
      "form": "-āri",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "osx-decl-noun-ja-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ja-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-āri",
      "links": [
        [
          "-āri",
          "-ari#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ārios",
      "links": [
        [
          "-ārios",
          "-arios#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-āri",
      "links": [
        [
          "-āri",
          "-ari#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ārios",
      "links": [
        [
          "-ārios",
          "-arios#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-āries",
      "links": [
        [
          "-āries",
          "-aries#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-āriō",
      "links": [
        [
          "-āriō",
          "-ario#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ārie",
      "links": [
        [
          "-ārie",
          "-arie#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ārium",
      "links": [
        [
          "-ārium",
          "-arium#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "suffix",
        "head": "-āri"
      },
      "expansion": "-āri",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ār"
      },
      "name": "osx-decl-noun-ja-m"
    }
  ],
  "lang": "Old Saxon",
  "lang_code": "osx",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "51 49",
          "kind": "other",
          "name": "Old Saxon entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms masculine agent nouns from verbs: -er"
      ],
      "id": "en--ari-osx-suffix-5ccVLgMV",
      "links": [
        [
          "-er",
          "-er"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "51 49",
          "kind": "other",
          "name": "Old Saxon entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms masculine agent nouns from other nouns: -er"
      ],
      "id": "en--ari-osx-suffix-1LsWik8l",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gmq-osw-decl-noun-an-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "an-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-are",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ararnir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aran",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aranom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aronom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aranna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gmq-osw",
        "2": "suffix",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-ari m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ar",
        "nom_sg": "-ari",
        "nom_sg_d": "-ari"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-noun-an-m"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "-arana",
        "api": "-ara",
        "asd": "-aran",
        "asi": "-ara",
        "dpd": "-aronom",
        "dpi": "-arom",
        "dsd": "-aranom",
        "dsi": "-ara",
        "g": "masculine",
        "gpd": "-aranna",
        "gpi": "-ara",
        "gsd": "-arans",
        "gsi": "-ara",
        "notes": "",
        "npd": "-ararnir",
        "npi": "-arar",
        "nsd": "-aren",
        "nsi": "-are",
        "stem": "weak an-stem",
        "title": "-are"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-are",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aren",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-arar",
        "2": "npi"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ararnir",
        "2": "npd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ara",
        "2": "asi"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aran",
        "2": "asd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ara",
        "2": "api"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-arana",
        "2": "apd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ara",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aranom",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-arom",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aronom",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ara",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-arans",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ara",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aranna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Swedish",
  "lang_code": "gmq-osw",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-are"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Swedish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using invalid parameters when calling Template:gmq-osw-decl-noun-an-m",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of -are"
      ],
      "id": "en--ari-gmq-osw-suffix-ECkeYAjY",
      "links": [
        [
          "-are",
          "-are#Old_Swedish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-ārium",
      "-arium#Latin"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rm",
        "2": "la",
        "3": "-ārium"
      },
      "expansion": "Latin -ārium",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin -ārium, -ārius.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rm",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Romansh",
  "lang_code": "rm",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romansh entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-ary (nominal suffix)"
      ],
      "id": "en--ari-rm-suffix-gWpPK6GL",
      "links": [
        [
          "-ary",
          "-ary"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}
{
  "categories": [
    "Basque entries referencing missing etymons",
    "Basque entries with etymology texts",
    "Basque entries with etymology trees",
    "Basque entries with etymon",
    "Basque entries with incorrect language header",
    "Basque inflectional suffixes",
    "Basque lemmas",
    "Basque suffixes",
    "Basque terms borrowed from Latin",
    "Basque terms derived from Latin",
    "Basque terms derived from Proto-Indo-European",
    "Basque terms derived from Proto-Italic",
    "Basque terms suffixed with -a",
    "Basque terms suffixed with -i",
    "Pages using catfix",
    "Pages using etymon with no ID",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymology trees",
    "Pages with etymon"
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*-eh₂",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-eh₂"
    ],
    [
      "*-os",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-os#Proto-Indo-European:_athematic"
    ],
    [
      "*-yós",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-yós#Proto-Indo-European:_suffix"
    ],
    [
      "*-āsios",
      "Reconstruction:Proto-Italic/-āsios#Proto-Italic:_adjective"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin:_adjective"
    ],
    [
      "-ārium",
      "-arium#Latin"
    ],
    [
      "-ārium",
      "-arium#Latin"
    ]
  ],
  "etymology_number": "1",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": ":bor",
        "3": "la:-ārium<ref:<span class=\"cited-source\">Mitxelena, Koldo L. (<span class=\"None\" lang=\"und\">1985), <cite>Fonética histórica vasca</cite> [<cite>Basque Historical Phonetics</cite>] (in Spanish), 3rd edition, San Sebastián: Diputación Foral de Guipuzkoa, <small>→ISBN</small>, page 135</span></span> !!! <span class=\"cited-source\">R. L. Trask (<span class=\"None\" lang=\"und\">2008), “-ari”, in Max W. Wheeler, editor, <cite>Etymological Dictionary of Basque</cite>, University of Sussex, page 68</span></span>>",
        "id": "occupation",
        "text": "+",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *-eh₂\nProto-Indo-European *-os?\nProto-Indo-European *-o-\nProto-Indo-European *-so-\nProto-Indo-European *-eh₂so-\nProto-Indo-European *-yós\nProto-Indo-European *-eh₂s(i)yós\nProto-Italic *-āsijos\nProto-Italic *-āsios\nLatin -āriusnom.\nLatin -āriumbor.\nBasque -ari\n[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"keyword_abbrev\" : \"nom.\", \"keyword_label\" : \"Neuter nominalization of\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-āsijos\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-eh₂s(i)yós\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-eh₂so-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-eh₂\", \"status\" : \"ambiguous\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"alt\" : \"*-so-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"is_uncertain\" : true, \"id\" : \"athematic\", \"children\" : [ ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-os\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"alt\" : \"*-o-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"ok\", \"children\" : [ ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"id\" : \"suffix\", \"children\" : [ ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-yós\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"term\" : \"*-āsios\", \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ārius\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"nominalization\" } ], \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ārium\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Basque\", \"term\" : \"-ari\", \"lang\" : \"eu\" }\" data-id=\"occupation\" data-lang=\"eu\" data-title=\"-ari\" id=\"Basque:_occupation\">\nBorrowed from Latin -ārium.",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": ":bor",
        "3": "['la:-ārium<ref:', <TEMPLATE(['R:eu:FHV'], ['page=135']){} >, ' !!! ', <TEMPLATE(['R:eu:EDB'], ['68']){} >, '>']",
        "id": "occupation",
        "text": "+",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *-eh₂\nProto-Indo-European *-os?\nProto-Indo-European *-o-\nProto-Indo-European *-so-\nProto-Indo-European *-eh₂so-\nProto-Indo-European *-yós\nProto-Indo-European *-eh₂s(i)yós\nProto-Italic *-āsijos\nProto-Italic *-āsios\nLatin -āriusnom.\nLatin -āriumbor.\nBasque -ari\nBorrowed from Latin -ārium.",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "Etymology tree\nProto-Indo-European *-eh₂\nProto-Indo-European *-os?\nProto-Indo-European *-o-\nProto-Indo-European *-so-\nProto-Indo-European *-eh₂so-\nProto-Indo-European *-yós\nProto-Indo-European *-eh₂s(i)yós\nProto-Italic *-āsijos\nProto-Italic *-āsios\nLatin -āriusnom.\nLatin -āriumbor.\nBasque -ari\nBorrowed from Latin -ārium.",
  "forms": [
    {
      "form": "-lari",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-kari",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "olerki (“poem”) + -ari → olerkari (“poet”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to create names of occupations from nouns."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "egun (“day”) + -ari → egunkari (“newspaper”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adverbs and nouns from nouns of time; every, each"
      ],
      "links": [
        [
          "every",
          "every"
        ],
        [
          "each",
          "each"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "categories": [
    "Basque entries referencing missing etymons",
    "Basque entries with etymology texts",
    "Basque entries with etymon",
    "Basque entries with incorrect language header",
    "Basque inflectional suffixes",
    "Basque lemmas",
    "Basque suffixes",
    "Basque terms suffixed with -a",
    "Basque terms suffixed with -i",
    "Pages using catfix",
    "Pages using etymon with no ID",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymon"
  ],
  "etymology_number": "2",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "id": "meal suffix"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "id": "meal suffix"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "-kari",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "arrats (“evening”) + -ari → askari (“afternoon snack”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "baratu (“to stop”) + -ari → barazkari (“lunch”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used in names of meals."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "categories": [
    "Basque entries referencing missing etymons",
    "Basque entries with etymology texts",
    "Basque entries with etymon",
    "Basque entries with incorrect language header",
    "Basque inflectional suffixes",
    "Basque lemmas",
    "Basque suffixes",
    "Basque terms suffixed with -a",
    "Basque terms suffixed with -i",
    "Pages using etymon with no ID",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymon"
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "-a",
      "-a#Basque"
    ],
    [
      "-(r)i",
      "-i#Basque"
    ]
  ],
  "etymology_number": "3",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": ":af",
        "3": "-a<pos:definite article>",
        "4": "-i<alt:-(r)i><pos:dative suffix>",
        "id": "dative suffix",
        "text": "+",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "From -a (definite article) + -(r)i (dative suffix).",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": ":af",
        "3": "-a<pos:definite article>",
        "4": "-i<alt:-(r)i><pos:dative suffix>",
        "id": "dative suffix",
        "text": "+",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "From -a (definite article) + -(r)i (dative suffix).",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "From -a (definite article) + -(r)i (dative suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-∅",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)k",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-ak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-oi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)en",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-aren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-en",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)ekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-arekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-okin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)engatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-arengatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-engatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ongatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)entzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-arentzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-entzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ontzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)z",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-az",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ez",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-oz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)engan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arengan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-engan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ongan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inessive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)tan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-an",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-etan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-otan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inessive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)tako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)ko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-etako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-otako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)engana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-arengana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-engana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ongana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)tara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)ra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-etara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-otara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)enganaino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-arenganaino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-enganaino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-onganaino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)taraino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)raino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-etaraino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-otaraino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)enganantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-arenganantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-enganantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-onganantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)tarantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)rantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-etarantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-otarantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)enganako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-arenganako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-enganako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-onganako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)tarako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)rako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-etarako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-otarako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)engandik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-arengandik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-engandik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ongandik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)tatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "-(e)tik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-etik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-otik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-(r)ik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "-tzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative",
        "proximal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Dative singular suffix."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin"
    ],
    [
      "-er",
      "-er#Catalan"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": ":lbor",
        "3": "la:-ārius"
      },
      "expansion": "[Appendix:Glossary#learned_borrowing|Learned borrowing]] from\", \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ārius\", \"status\" : \"ambiguous\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"lbor\" } ], \"lang_name\" : \"Catalan\", \"term\" : \"-ari\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ca\" }\" data-lang=\"ca\" data-title=\"-ari\">",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "-ārius"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin -ārius",
      "name": "lbor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "-er"
      },
      "expansion": "Doublet of -er",
      "name": "doublet"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": ":lbor",
        "3": "la:-ārius"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin -ārius. Doublet of -er.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ària",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "-aris",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-àries",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "-ari (adjective-forming suffix, feminine -ària, masculine plural -aris, feminine plural -àries)",
      "name": "ca-adj"
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Catalan adjective-forming suffixes",
        "Catalan doublets",
        "Catalan entries referencing ambiguous etymons",
        "Catalan entries with etymon",
        "Catalan entries with incorrect language header",
        "Catalan learned borrowings from Latin",
        "Catalan lemmas",
        "Catalan suffixes",
        "Catalan suffixes with red links in their headword lines",
        "Catalan terms borrowed from Latin",
        "Catalan terms derived from Latin",
        "Pages using catfix",
        "Pages using etymon with no ID",
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries",
        "Pages with etymon"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "revolució (“revolution”) + -ari → revolucionari (“revolutionary”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms adjectives, from nouns, meaning “of or related to the suffixed nouns”"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "átari"
    },
    {
      "word": "flekjari"
    },
    {
      "word": "klokkari"
    },
    {
      "word": "skrivar"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "-ari",
      "-ari#Old_Norse"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "non",
        "3": "-ari",
        "4": "",
        "5": "suffix used to create agent nouns from verbs"
      },
      "expansion": "Old Norse -ari (“suffix used to create agent nouns from verbs”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "gml"
      },
      "expansion": "Middle Low German [Term?]",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "la",
        "3": "-ārius"
      },
      "expansion": "Latin -ārius",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From the Old Norse -ari (“suffix used to create agent nouns from verbs”), from Middle Low German [Term?], from Latin -ārius.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ara",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fo-decl-noun-m1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ararnir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aran",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ararnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aranum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aranna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "10": "-arar",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "-ara",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "plural",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "g": "m",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-ari m (genitive singular -ara, plural -arar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "-ara",
        "3": "-arar"
      },
      "expansion": "-ari m (genitive singular -ara, plural -arar)",
      "name": "fo-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ar"
      },
      "name": "fo-decl-noun-m1"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Faroese entries with incorrect language header",
        "Faroese lemmas",
        "Faroese links with redundant target parameters",
        "Faroese masculine nouns",
        "Faroese nouns",
        "Faroese terms derived from Latin",
        "Faroese terms derived from Middle Low German",
        "Faroese terms derived from Old Norse",
        "Faroese terms inherited from Old Norse",
        "Middle Low German term requests",
        "Pages using catfix",
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "at baka (“to bake”) + -ari → bakari (“a baker”)."
        }
      ],
      "glosses": [
        "-er, -or; (a masculine suffix used to form agent nouns from verb and noun stems)"
      ],
      "links": [
        [
          "-er",
          "-er"
        ],
        [
          "-or",
          "-or"
        ],
        [
          "masculine",
          "masculine#English"
        ],
        [
          "suffix",
          "suffix#English"
        ],
        [
          "agent noun",
          "agent noun#English"
        ],
        [
          "verb",
          "verb#English"
        ],
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ],
        [
          "stem",
          "stem#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "categories": [
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish noun-forming suffixes",
    "Finnish paperi-type nominals",
    "Finnish suffixes",
    "Finnish terms borrowed from Old Norse",
    "Finnish terms derived from Latin",
    "Finnish terms derived from Old Norse",
    "Pages using catfix",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "-ari",
      "-ari#Old_Norse"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin"
    ],
    [
      "-ri",
      "-ri#Finnish"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "non",
        "3": "-ari",
        "4": "",
        "5": "suffix used to create agent nouns from verbs"
      },
      "expansion": "Old Norse -ari (“suffix used to create agent nouns from verbs”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "la",
        "3": "-ārius"
      },
      "expansion": "Latin -ārius",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Mostly borrowed from Old Norse -ari (“suffix used to create agent nouns from verbs”) (itself mostly from Latin -ārius) through its use in many loanwords. Partially from and reinforced by -ri.",
  "forms": [
    {
      "form": "-äri",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "6/paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aria",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-areja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-aritta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "6/paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-arini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arejani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-aristani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-areikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-arittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-arisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arejasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-aristasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-arittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-arimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arejamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-aristamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-arittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arejanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-aristanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-arittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-paperi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arejaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arejansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-aristaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-aristansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ariksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-areikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-areiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-arittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-arittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-areinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-uri",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "{{{stem}}}"
      },
      "expansion": "{{{stem}}}",
      "name": "fi-affix-linguistic-notation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "{{{stem2}}}"
      },
      "expansion": "{{{stem2}}}",
      "name": "fi-affix-linguistic-notation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "äri"
      },
      "expansion": "Ari",
      "name": "fi-affix-linguistic-notation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-Ari",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-äri",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-ari (front vowel harmony variant -äri, linguistic notation -Ari)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "var": "äri"
      },
      "expansion": "-ari (front vowel harmony variant -äri, linguistic notation -Ari)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ar",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-paperi"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "kartta (“map”) + -uri → kartturi (“navigator”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "vaate (“garment”) + -uri → vaatturi (“tailor”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "duunata (“to work”) + -ari → duunari (“worker”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "puutarha (“garden”) + -uri → puutarhuri (“gardener”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "urut (“organ”) + -uri → urkuri (“organist”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "saha (“saw, sawmill”) + -uri → sahuri (“sawmill operator”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "rokki (“rock music”) + -ari → rokkari (“rocker”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to create names of occupations from nouns or verbs."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish colloquialisms"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "huppu + -ari → huppari",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "häly + -ari → häläri",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "hintti + -ari → hinttari",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "kulma + -uri → kulmuri",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "General denominal noun suffix."
      ],
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) General denominal noun suffix."
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish colloquialisms"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "ostoskeskus + -ari → ostari",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "ryynimakkara + -ari → ryynäri",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "poskisauhu + -ari → poskari",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Denominal suffix used to clip nouns."
      ],
      "links": [
        [
          "clip",
          "w:clipping (morphology)"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) Denominal suffix used to clip nouns."
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish slang"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "kommunisti (“communist”) + -ari → kommari",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "sosiaalidemokraatti (“social democrat”) + -ari → demari",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to create terms meaning \"supporter of something\""
      ],
      "raw_glosses": [
        "(slang) Used to create terms meaning \"supporter of something\""
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "slang"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-ari",
      "-ari#Old_Norse"
    ],
    [
      "Germanic",
      "Germanic"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin"
    ],
    [
      "-er",
      "-er#German"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "non",
        "3": "-ari",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "suffix used to create agent nouns from verbs",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Norse -ari (suffix used to create agent nouns from verbs)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "non",
        "3": "-ari",
        "pos": "suffix used to create agent nouns from verbs"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Norse -ari (suffix used to create agent nouns from verbs)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "la",
        "3": "-ārius"
      },
      "expansion": "Latin -ārius",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "-er"
      },
      "expansion": "German -er",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Norse -ari (suffix used to create agent nouns from verbs). This suffix is not Germanic, ultimately deriving from Latin -ārius through borrowings, and lives on in different guises in the Germanic languages, e.g., in the German -er, used for the same purpose.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ara",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arar",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "masculine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "is-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arinn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ararnir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arann",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aranum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-urum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-urunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aranna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "@@"
      },
      "expansion": "-ari m (noun-forming suffix, genitive singular -ara, nominative plural -arar)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m.uUmut"
      },
      "name": "is-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Icelandic entries with incorrect language header",
        "Icelandic lemmas",
        "Icelandic masculine suffixes",
        "Icelandic noun-forming suffixes",
        "Icelandic suffixes",
        "Icelandic terms derived from Latin",
        "Icelandic terms derived from Old Norse",
        "Icelandic terms inherited from Old Norse",
        "Pages using catfix",
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "leika (“to act”) + -ari → leikari (“actor”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-er, -or; a masculine suffix used to form agent nouns from verb and noun stems"
      ],
      "links": [
        [
          "-er",
          "-er"
        ],
        [
          "-or",
          "-or"
        ],
        [
          "masculine",
          "masculine#English"
        ],
        [
          "suffix",
          "suffix#English"
        ],
        [
          "agent noun",
          "agent noun#English"
        ],
        [
          "verb",
          "verb#English"
        ],
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ],
        [
          "stem",
          "stem#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-ary",
      "-ary#English"
    ],
    [
      "-aire",
      "-aire#French"
    ],
    [
      "-ario",
      "-ario#Spanish"
    ],
    [
      "-ário",
      "-ário#Portuguese"
    ],
    [
      "-ario",
      "-ario#Italian"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "d",
        "3": "D"
      },
      "expansion": "D",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "derived terms",
        "2": "Derived"
      },
      "expansion": "Derived",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "en",
        "3": "-ary",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "English -ary",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "en",
        "3": "-ary"
      },
      "expansion": "Derived from English -ary",
      "name": "der+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "fr",
        "3": "-aire"
      },
      "expansion": "French -aire",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "es",
        "3": "-ario"
      },
      "expansion": "Spanish -ario",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "pt",
        "3": "-ário"
      },
      "expansion": "Portuguese -ário",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "it",
        "3": "-ario"
      },
      "expansion": "Italian -ario",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "la",
        "3": "-ārius"
      },
      "expansion": "Latin -ārius",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Derived from English -ary, French -aire, Spanish -ario, Portuguese -ário and Italian -ario, all from Latin -ārius.",
  "forms": [
    {
      "form": "plus -ari",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "le plus -ari",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "10": "le {{{sup2}}}",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "comparative",
        "6": "plus -ari",
        "7": "superlative",
        "8": "le plus -ari",
        "9": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-ari (comparative plus -ari, superlative le plus -ari)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-ari (comparative plus -ari, superlative le plus -ari)",
      "name": "ia-adj"
    }
  ],
  "lang": "Interlingua",
  "lang_code": "ia",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Interlingua adjectives",
        "Interlingua entries with incorrect language header",
        "Interlingua lemmas",
        "Interlingua terms derived from English",
        "Interlingua terms derived from French",
        "Interlingua terms derived from Italian",
        "Interlingua terms derived from Latin",
        "Interlingua terms derived from Portuguese",
        "Interlingua terms derived from Spanish",
        "Pages using catfix",
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "complimento (“compliment”) + -ari → complimentari (“complimentary”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "legenda (“legend”) + -ari → legendari (“legendary”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "revolution (“revolution”) + -ari → revolutionari (“revolutionary”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-ary. Relating to, consisting of. Forms adjectives from nouns."
      ],
      "links": [
        [
          "-ary",
          "-ary"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "categories": [
    "Italian 2-syllable words",
    "Italian entries with incorrect language header",
    "Italian non-lemma forms",
    "Italian suffix forms",
    "Italian terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Italian/ari",
    "Rhymes:Italian/ari/2 syllables"
  ],
  "etymology_number": "1",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "suffix form",
        "g": "m",
        "g2": "f"
      },
      "expansion": "-ari m or f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "-à‧ri"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "",
        "à‧ri"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-are"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of -are"
      ],
      "links": [
        [
          "-are",
          "-are#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.ri/"
    },
    {
      "rhymes": "-ari"
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "categories": [
    "Italian 2-syllable words",
    "Italian entries with incorrect language header",
    "Italian non-lemma forms",
    "Italian suffix forms",
    "Italian terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Italian/ari",
    "Rhymes:Italian/ari/2 syllables"
  ],
  "etymology_number": "2",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "suffix form",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-ari m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "-à‧ri"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "",
        "à‧ri"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-aro"
        }
      ],
      "glosses": [
        "masculine plural of -aro"
      ],
      "links": [
        [
          "-aro",
          "-aro#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.ri/"
    },
    {
      "rhymes": "-ari"
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "categories": [
    "Italian 2-syllable words",
    "Italian entries with incorrect language header",
    "Italian non-lemma forms",
    "Italian suffix forms",
    "Italian terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Italian/ari",
    "Rhymes:Italian/ari/2 syllables"
  ],
  "etymology_number": "3",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "suffix form",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-ari m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "-à‧ri"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "",
        "à‧ri"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-ario"
        }
      ],
      "glosses": [
        "masculine plural of -ario"
      ],
      "links": [
        [
          "-ario",
          "-ario#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.ri/"
    },
    {
      "rhymes": "-ari"
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "categories": [
    "Latin 2-syllable words",
    "Latin entries with etymon",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin non-lemma forms",
    "Latin suffix forms",
    "Latin terms derived from Proto-Indo-European",
    "Latin terms derived from Proto-Italic",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymon"
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "-ī",
      "-i#Latin"
    ]
  ],
  "etymology_number": "1",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": ":der",
        "3": "-ī<id:dative>",
        "id": "infinitive suffix"
      },
      "expansion": "[Appendix:Glossary#derived_terms|Derived]] from\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"dative\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"abstract noun\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-ḗy\", \"status\" : \"missing\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"term\" : \"*-ēi(s)\", \"status\" : \"inline\", \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ēs\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ī\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"derived\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ari\", \"lang\" : \"la\" }\" data-id=\"infinitive suffix\" data-lang=\"la\" data-title=\"-ari\" id=\"Latin:_infinitive_suffix\">",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": ":der",
        "3": "-ī<id:dative>",
        "id": "infinitive suffix"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "Apparently from a dative singular in -ī, the semantic shift being \"for Xing\" > \"to be Xed\".",
  "forms": [
    {
      "form": "-ārī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form",
        "head": "-ārī"
      },
      "expansion": "-ārī",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "first conjugation",
          "word": "-ō"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present passive infinitive of -ō (first conjugation)"
      ],
      "links": [
        [
          "-ō",
          "-o#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "infinitive",
        "morpheme",
        "passive",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈaː.riː]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈaː.ri]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "categories": [
    "Latin 2-syllable words",
    "Latin entries with etymon",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin non-lemma forms",
    "Latin suffix forms",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymon"
  ],
  "etymology_number": "2",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "id": "dative suffix"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "id": "dative suffix"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "-ārī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form",
        "head": "-ārī"
      },
      "expansion": "-ārī",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-āris"
        }
      ],
      "glosses": [
        "dative/ablative singular of -āris"
      ],
      "links": [
        [
          "-āris",
          "-aris#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "ablative",
        "dative",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈaː.riː]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈaː.ri]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "categories": [
    "Old High German entries with etymology texts",
    "Old High German entries with etymology trees",
    "Old High German entries with etymon",
    "Old High German entries with incorrect language header",
    "Old High German lemmas",
    "Old High German suffixes",
    "Old High German terms derived from Latin",
    "Old High German terms derived from Proto-Germanic",
    "Old High German terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old High German terms derived from Proto-Italic",
    "Old High German terms derived from Proto-West Germanic",
    "Old High German terms derived from the Proto-Indo-European root *wer- (heed)",
    "Old High German terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old High German terms inherited from Proto-West Germanic",
    "Pages using catfix",
    "Pages using etymon with no ID",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymology trees",
    "Pages with etymon"
  ],
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Alemannic German",
          "lang_code": "gsw",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Bavarian",
          "lang_code": "bar",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Cimbrian",
          "lang_code": "cim",
          "word": "-ar"
        },
        {
          "lang": "German",
          "lang_code": "de",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Luxembourgish",
          "lang_code": "lb",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Yiddish",
          "lang_code": "yi",
          "roman": "-er",
          "word": "־ער"
        }
      ],
      "lang": "Middle High German",
      "lang_code": "gmh",
      "word": "-ære"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Alemannic German",
          "lang_code": "gsw",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Bavarian",
          "lang_code": "bar",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Cimbrian",
          "lang_code": "cim",
          "word": "-ar"
        },
        {
          "lang": "German",
          "lang_code": "de",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Luxembourgish",
          "lang_code": "lb",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Yiddish",
          "lang_code": "yi",
          "roman": "-er",
          "word": "־ער"
        }
      ],
      "lang": "Middle High German",
      "lang_code": "gmh",
      "word": "-er"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*-eh₂",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-eh₂"
    ],
    [
      "*-os",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-os#Proto-Indo-European:_athematic"
    ],
    [
      "*-yós",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-yós#Proto-Indo-European:_suffix"
    ],
    [
      "*-āsios",
      "Reconstruction:Proto-Italic/-āsios#Proto-Italic:_adjective"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin:_adjective"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin:_agent_noun"
    ],
    [
      "*-ārijaz",
      "Reconstruction:Proto-Germanic/-ārijaz#Proto-Germanic:_noun"
    ],
    [
      "*-ārī",
      "Reconstruction:Proto-West Germanic/-ārī#Proto-West_Germanic:_agent_suffix"
    ],
    [
      "*-ārī",
      "Reconstruction:Proto-West Germanic/-ārī#Proto-West_Germanic:_agent_suffix"
    ],
    [
      "*-ārijaz",
      "Reconstruction:Proto-Germanic/-ārijaz#Proto-Germanic:_noun"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin:_agent_noun"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin:_adjective"
    ],
    [
      "*-āsios",
      "Reconstruction:Proto-Italic/-āsios#Proto-Italic:_adjective"
    ],
    [
      "*-yós",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-yós#Proto-Indo-European:_suffix"
    ]
  ],
  "etymology_number": "1",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": ":inh",
        "3": "gmw-pro:*-ārī<id:agent suffix>",
        "id": "agent noun",
        "pos": "suffix",
        "text": "++",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *-eh₂\nProto-Indo-European *-os?\nProto-Indo-European *-o-\nProto-Indo-European *-so-\nProto-Indo-European *-eh₂so-\nProto-Indo-European *-yós\nProto-Indo-European *-eh₂s(i)yós\nProto-Italic *-āsijos\nProto-Italic *-āsios\nLatin -āriusnom.\nLatin -āriusbor.\nProto-Germanic *-ārijaz\nProto-West Germanic *-ārī\nOld High German -ari\n[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"agent noun\", \"children\" : [ { \"keyword_abbrev\" : \"nom.\", \"keyword_label\" : \"Nominalization of\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-āsijos\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-eh₂s(i)yós\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-eh₂so-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-eh₂\", \"status\" : \"ambiguous\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"alt\" : \"*-so-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"is_uncertain\" : true, \"id\" : \"athematic\", \"children\" : [ ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-os\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"alt\" : \"*-o-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"ok\", \"children\" : [ ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"id\" : \"suffix\", \"children\" : [ ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-yós\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"term\" : \"*-āsios\", \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ārius\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"nominalization\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ārius\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Germanic\", \"term\" : \"*-ārijaz\", \"lang\" : \"gem-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-West Germanic\", \"term\" : \"*-ārī\", \"lang\" : \"gmw-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Old High German\", \"term\" : \"-ari\", \"lang\" : \"goh\" }\" data-id=\"agent noun\" data-lang=\"goh\" data-title=\"-ari\" id=\"Old_High_German:_agent_noun\">\nInherited from Proto-West Germanic *-ārī, from Proto-Germanic *-ārijaz, borrowed from Latin -ārius, a nominalization of -ārius, from Proto-Italic *-āsios, from *-āsijos, from Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós, from *-eh₂so- + *-yós.",
      "name": "etymon"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": ":inh",
        "3": "gmw-pro:*-ārī<id:agent suffix>",
        "id": "agent noun",
        "pos": "suffix",
        "text": "++",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *-eh₂\nProto-Indo-European *-os?\nProto-Indo-European *-o-\nProto-Indo-European *-so-\nProto-Indo-European *-eh₂so-\nProto-Indo-European *-yós\nProto-Indo-European *-eh₂s(i)yós\nProto-Italic *-āsijos\nProto-Italic *-āsios\nLatin -āriusnom.\nLatin -āriusbor.\nProto-Germanic *-ārijaz\nProto-West Germanic *-ārī\nOld High German -ari\nInherited from Proto-West Germanic *-ārī, from Proto-Germanic *-ārijaz, borrowed from Latin -ārius, a nominalization of -ārius, from Proto-Italic *-āsios, from *-āsijos, from Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós, from *-eh₂so- + *-yós.",
      "name": "etymon"
    }
  ],
  "etymology_text": "Etymology tree\nProto-Indo-European *-eh₂\nProto-Indo-European *-os?\nProto-Indo-European *-o-\nProto-Indo-European *-so-\nProto-Indo-European *-eh₂so-\nProto-Indo-European *-yós\nProto-Indo-European *-eh₂s(i)yós\nProto-Italic *-āsijos\nProto-Italic *-āsios\nLatin -āriusnom.\nLatin -āriusbor.\nProto-Germanic *-ārijaz\nProto-West Germanic *-ārī\nOld High German -ari\nInherited from Proto-West Germanic *-ārī, from Proto-Germanic *-ārijaz, borrowed from Latin -ārius, a nominalization of -ārius, from Proto-Italic *-āsios, from *-āsijos, from Proto-Indo-European *-eh₂s(i)yós, from *-eh₂so- + *-yós.",
  "forms": [
    {
      "form": "-āri",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "-ari",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-eri",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "suffix",
        "head": "-āri"
      },
      "expansion": "-āri",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old High German",
  "lang_code": "goh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "from nouns: buoch (“book”) + -āri → buochāri (“scholar”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "from verbs: hëlfan (“to help”) + -āri → hëlfāri (“helper”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to form agent nouns"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "categories": [
    "Old High German entries with etymon",
    "Old High German entries with incorrect language header",
    "Old High German lemmas",
    "Old High German suffixes",
    "Old High German terms derived from Proto-Germanic",
    "Old High German terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old High German terms derived from the Proto-Indo-European root *wer- (heed)",
    "Old High German terms inherited from Proto-Germanic",
    "Pages using etymon with no ID",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymon"
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "German",
      "lang_code": "de",
      "word": "-er"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*warjaz",
      "Reconstruction:Proto-Germanic/warjaz"
    ]
  ],
  "etymology_number": "2",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": ":inh",
        "3": "gem-pro:*warjaz",
        "4": ":influence",
        "5": "gem-pro:*-ārijaz",
        "id": "inhabitant"
      },
      "expansion": "[Appendix:Glossary#inherited|Inherited]] from\", \"keyword\" : \"inherited\" }, { \"keyword_abbrev\" : \"influ.\", \"keyword_label\" : \"Influenced by\", \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Germanic\", \"term\" : \"*-ārijaz\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"gem-pro\" } ], \"keyword\" : \"influence\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Old High German\", \"term\" : \"-ari\", \"lang\" : \"goh\" }\" data-id=\"inhabitant\" data-lang=\"goh\" data-title=\"-ari\" id=\"Old_High_German:_inhabitant\">",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*warjaz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *warjaz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": ":inh",
        "3": "gem-pro:*warjaz",
        "4": ":influence",
        "5": "gem-pro:*-ārijaz",
        "id": "inhabitant"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *warjaz.",
  "forms": [
    {
      "form": "-āri",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "-ari",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-eri",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "suffix",
        "head": "-āri"
      },
      "expansion": "-āri",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old High German",
  "lang_code": "goh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Baiāri (“Bavarian”)"
        },
        {
          "text": "Romāri (“Roman”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to form demonyms"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Icelandic",
      "lang_code": "is",
      "word": "-ari"
    },
    {
      "lang": "Faroese",
      "lang_code": "fo",
      "word": "-ari"
    },
    {
      "lang": "Norwegian Nynorsk",
      "lang_code": "nn",
      "tags": [
        "dialectal"
      ],
      "word": "-ar"
    },
    {
      "lang": "Norwegian Nynorsk",
      "lang_code": "nn",
      "word": "-ari"
    },
    {
      "lang": "Norwegian Nynorsk",
      "lang_code": "nn",
      "word": "-are"
    },
    {
      "lang": "Norwegian Nynorsk",
      "lang_code": "nn",
      "word": "-ær"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Swedish",
          "lang_code": "sv",
          "word": "-are"
        }
      ],
      "lang": "Old Swedish",
      "lang_code": "gmq-osw",
      "word": "-are"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Swedish",
          "lang_code": "sv",
          "word": "-are"
        }
      ],
      "lang": "Old Swedish",
      "lang_code": "gmq-osw",
      "word": "-ari"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Danish",
          "lang_code": "da",
          "word": "-er"
        },
        {
          "lang": "Norwegian Bokmål",
          "lang_code": "nb",
          "word": "-er"
        }
      ],
      "lang": "Old Danish",
      "lang_code": "gmq-oda",
      "word": "-eræ"
    },
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "-r"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "-ari"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "-uri"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin"
    ],
    [
      "-i",
      "-i#Old_Norse"
    ],
    [
      "agent noun",
      "agent noun"
    ],
    [
      "skytari",
      "skytari#Old_Norse"
    ],
    [
      "skyti",
      "skyti#Old_Norse"
    ],
    [
      "skjóta",
      "skjóta#Old_Norse"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": ":der",
        "3": "la:-ārius<id:agent noun>"
      },
      "expansion": "[Appendix:Glossary#derived_terms|Derived]] from\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"agent noun\", \"children\" : [ { \"keyword_abbrev\" : \"nom.\", \"keyword_label\" : \"Nominalization of\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-āsijos\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-eh₂s(i)yós\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-eh₂so-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-eh₂\", \"status\" : \"ambiguous\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"alt\" : \"*-so-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"is_uncertain\" : true, \"id\" : \"athematic\", \"children\" : [ ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-os\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"alt\" : \"*-o-\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"ok\", \"children\" : [ ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"id\" : \"suffix\", \"children\" : [ ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-yós\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"term\" : \"*-āsios\", \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ārius\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"nominalization\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ārius\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword\" : \"derived\" } ], \"lang_name\" : \"Old Norse\", \"term\" : \"-ari\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"non\" }\" data-lang=\"non\" data-title=\"-ari\">",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "la-med",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Medieval Latin",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gml",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Middle Low German",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "la",
        "3": "-ārius"
      },
      "expansion": "Latin -ārius",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": ":der",
        "3": "la:-ārius<id:agent noun>"
      },
      "expansion": "",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed as part of Medieval Latin and Middle Low German words. In both cases, it stems from Latin -ārius.\nThe suffix -ari replaced the native suffix -i which was used for agent nouns before: skytari (“shooter, bowman”) instead of skyti (“shooter, bowman”), both derived from skjóta (“to shoot”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-ari m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Norse entries with etymon",
        "Old Norse entries with incorrect language header",
        "Old Norse lemmas",
        "Old Norse masculine suffixes",
        "Old Norse suffixes",
        "Old Norse terms derived from Latin",
        "Old Norse terms derived from Medieval Latin",
        "Old Norse terms derived from Middle Low German",
        "Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
        "Old Norse terms derived from Proto-Italic",
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries",
        "Pages with etymon"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "baka (“to bake”) + -ari → bakari (“baker”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a suffix used to create agent nouns from verbs"
      ],
      "links": [
        [
          "suffix",
          "suffix"
        ],
        [
          "agent noun",
          "agent noun"
        ],
        [
          "verbs",
          "verb"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "categories": [
    "Old Saxon entries with incorrect language header",
    "Old Saxon ja-stem nouns",
    "Old Saxon lemmas",
    "Old Saxon suffixes",
    "Old Saxon terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Saxon terms derived from Proto-West Germanic",
    "Old Saxon terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old Saxon terms inherited from Proto-West Germanic",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Low German",
          "lang_code": "nds",
          "word": "-er"
        }
      ],
      "lang": "Middle Low German",
      "lang_code": "gml",
      "word": "-ære"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Low German",
          "lang_code": "nds",
          "word": "-er"
        }
      ],
      "lang": "Middle Low German",
      "lang_code": "gml",
      "word": "-ēre"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Low German",
          "lang_code": "nds",
          "word": "-er"
        }
      ],
      "lang": "Middle Low German",
      "lang_code": "gml",
      "word": "-ere"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*-ārī",
      "Reconstruction:Proto-West Germanic/-ārī"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gem-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*-ārī"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *-ārī",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *-ārī.",
  "forms": [
    {
      "form": "-āri",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "osx-decl-noun-ja-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ja-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-āri",
      "links": [
        [
          "-āri",
          "-ari#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ārios",
      "links": [
        [
          "-ārios",
          "-arios#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-āri",
      "links": [
        [
          "-āri",
          "-ari#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ārios",
      "links": [
        [
          "-ārios",
          "-arios#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-āries",
      "links": [
        [
          "-āries",
          "-aries#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-āriō",
      "links": [
        [
          "-āriō",
          "-ario#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ārie",
      "links": [
        [
          "-ārie",
          "-arie#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ārium",
      "links": [
        [
          "-ārium",
          "-arium#Old_Saxon"
        ]
      ],
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "suffix",
        "head": "-āri"
      },
      "expansion": "-āri",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ār"
      },
      "name": "osx-decl-noun-ja-m"
    }
  ],
  "lang": "Old Saxon",
  "lang_code": "osx",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Forms masculine agent nouns from verbs: -er"
      ],
      "links": [
        [
          "-er",
          "-er"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Forms masculine agent nouns from other nouns: -er"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gmq-osw-decl-noun-an-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "an-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-are",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ararnir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aran",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-arana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aranom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aronom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-arans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aranna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gmq-osw",
        "2": "suffix",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-ari m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ar",
        "nom_sg": "-ari",
        "nom_sg_d": "-ari"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-noun-an-m"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "-arana",
        "api": "-ara",
        "asd": "-aran",
        "asi": "-ara",
        "dpd": "-aronom",
        "dpi": "-arom",
        "dsd": "-aranom",
        "dsi": "-ara",
        "g": "masculine",
        "gpd": "-aranna",
        "gpi": "-ara",
        "gsd": "-arans",
        "gsi": "-ara",
        "notes": "",
        "npd": "-ararnir",
        "npi": "-arar",
        "nsd": "-aren",
        "nsi": "-are",
        "stem": "weak an-stem",
        "title": "-are"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-are",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aren",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-arar",
        "2": "npi"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ararnir",
        "2": "npd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ara",
        "2": "asi"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aran",
        "2": "asd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ara",
        "2": "api"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-arana",
        "2": "apd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ara",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aranom",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-arom",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aronom",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ara",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-arans",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ara",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aranna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "gmq-osw-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Swedish",
  "lang_code": "gmq-osw",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-are"
        }
      ],
      "categories": [
        "Old Swedish an-stem nouns",
        "Old Swedish entries with incorrect language header",
        "Old Swedish lemmas",
        "Old Swedish masculine suffixes",
        "Old Swedish suffixes",
        "Pages using invalid parameters when calling Template:gmq-osw-decl-noun-an-m",
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of -are"
      ],
      "links": [
        [
          "-are",
          "-are#Old_Swedish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-ārium",
      "-arium#Latin"
    ],
    [
      "-ārius",
      "-arius#Latin"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rm",
        "2": "la",
        "3": "-ārium"
      },
      "expansion": "Latin -ārium",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin -ārium, -ārius.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rm",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Romansh",
  "lang_code": "rm",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries",
        "Romansh entries with incorrect language header",
        "Romansh lemmas",
        "Romansh suffixes",
        "Romansh terms derived from Latin",
        "Romansh terms inherited from Latin"
      ],
      "glosses": [
        "-ary (nominal suffix)"
      ],
      "links": [
        [
          "-ary",
          "-ary"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ari"
}

Download raw JSONL data for -ari meaning in All languages combined (89.4kB)

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'anim'",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan'",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'anim'",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan'",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'anim'",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan'",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'anim'",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan'",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'anim'",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan'",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'anim'",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan'",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'anim'",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan'",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: adjective-forming suffix",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Catalan",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: linguistic notation -Ari",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Finnish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: noun-forming suffix",
  "path": [
    "-ari"
  ],
  "section": "Icelandic",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
  "path": [
    "-ari",
    "Template:gmq-osw-decl-noun-an-m",
    "#invoke",
    "#invoke",
    "Lua:Module:checkparams:warn()",
    "extensionTag()"
  ],
  "section": "Old Swedish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
  "path": [
    "-ari",
    "Template:gmq-osw-decl-noun-an-m",
    "#invoke",
    "#invoke",
    "Lua:Module:checkparams:warn()",
    "frame:preprocess()",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Old Swedish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
  "path": [
    "-ari",
    "Template:gmq-osw-decl-noun-an-m",
    "#invoke",
    "#invoke",
    "Lua:Module:checkparams:warn()",
    "extensionTag()"
  ],
  "section": "Old Swedish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
  "path": [
    "-ari",
    "Template:gmq-osw-decl-noun-an-m",
    "#invoke",
    "#invoke",
    "Lua:Module:checkparams:warn()",
    "frame:preprocess()",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Old Swedish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
  "path": [
    "-ari",
    "Template:gmq-osw-decl-noun-an-m",
    "#invoke",
    "#invoke",
    "Lua:Module:checkparams:warn()",
    "extensionTag()"
  ],
  "section": "Old Swedish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
  "path": [
    "-ari",
    "Template:gmq-osw-decl-noun-an-m",
    "#invoke",
    "#invoke",
    "Lua:Module:checkparams:warn()",
    "frame:preprocess()",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Old Swedish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
  "path": [
    "-ari",
    "Template:gmq-osw-decl-noun-an-m",
    "#invoke",
    "#invoke",
    "Lua:Module:checkparams:warn()",
    "extensionTag()"
  ],
  "section": "Old Swedish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
  "path": [
    "-ari",
    "Template:gmq-osw-decl-noun-an-m",
    "#invoke",
    "#invoke",
    "Lua:Module:checkparams:warn()",
    "frame:preprocess()",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Old Swedish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
  "path": [
    "-ari",
    "Template:gmq-osw-decl-noun-an-m",
    "#invoke",
    "#invoke",
    "Lua:Module:checkparams:warn()",
    "extensionTag()"
  ],
  "section": "Old Swedish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
  "path": [
    "-ari",
    "Template:gmq-osw-decl-noun-an-m",
    "#invoke",
    "#invoke",
    "Lua:Module:checkparams:warn()",
    "frame:preprocess()",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Old Swedish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
  "path": [
    "-ari",
    "Template:gmq-osw-decl-noun-an-m",
    "#invoke",
    "#invoke",
    "Lua:Module:checkparams:warn()",
    "extensionTag()"
  ],
  "section": "Old Swedish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
  "path": [
    "-ari",
    "Template:gmq-osw-decl-noun-an-m",
    "#invoke",
    "#invoke",
    "Lua:Module:checkparams:warn()",
    "frame:preprocess()",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Old Swedish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-ari",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-21 from the enwiktionary dump dated 2026-10-01 using wiktextract (c1bb342 and 6f96ddf). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.